071-9100-9242  |  021-8872-4227 | 

بستن

کار در ترکیه | مهاجرت کاری به ترکیه شرایط و مدارک

کار در ترکیه | مهاجرت کاری به ترکیه شرایط و مدارک

کار در ترکیه

از ما مشاوره رایگان دریافت کنید !

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

 موسسه ی مهاجرتی میرداماد، مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

با ما در ارتباط باشید

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

ثبت درخواست مشاوره فوری

مهاجرت کاری به ترکیه یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به این کشور برای ایرانیان است. با توجه به نزدیک بودن کشور ایران به ترکیه و شباهت بسیار در فرهنگ و زبان، مهاجران ایرانی زیادی این کشور را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند. کشور ترکیه پلی میان قاره اروپا و آسیا است و این دلیل باعث شده کار در ترکیه متقاضی زیادی داشته باشد. در کشور ترکیه نرخ بیکاری بسیار بالا است و افراد زیادی در این کشور به دنبال شغل مورد نظر خود می‌گردند، درصورتی که بتوانید شغل مناسب خود را پیدا کنید و دعوتنامه کاری دریافت کنید مهاجرت کاری به این کشور گزینه خوبی است.

مطالعه بیشتر:

تحصیل رایگان در ترکیه

مهاجرت کاری به ترکیه

فارغ از اینکه از خارج یا داخل ترکیه برای مجوز کاری اقدام می‌کنید، بایستی قرارداد یا پیشنهاد کاری از سوی کارفرما داشته باشید. پس از ارسال مدارک مورد نیاز، فرایند صدور مجوز در حدود 90 روز طول می‌کشد. در صورت تایید درخواست باید شخصا به سفارت ترکیه مراجعه کنید تا مجوز و ویزای کار در پاسپورت شما ثبت شود. پس از ورود به ترکیه 30 روز فرصت دارید تا برای دریافت مجوز اقامت اقدام نمایید. پیش از دریافت ویزای کار، مجوز کار  را نخواهید داشت.

مجوز کاری در ابتدا برای دوره ای یکساله صادر می‌شود. در صورت نیاز به تمدید این مجوز باید دو و نیم ماه پیش از پایان مهلت مجوز فعلی اقدام نمایید. پس از تمدید مجوز دیگری با دو سال اعتبار برایتان صادر می‌شود و در صورتی که بار دیگر این مجوز را تمدید نمایید اعتبار آن سه ساله خواهد بود. در صورتی که 8 سال متوالی در ترکیه کار کرده باشید می‌توانید برای دریافت مجوز کار دائم اقدام کنید. اگر به مدت 5 سال بدون وقفه در ترکیه کار کرده باشید واجد شرایط دریافت مجوز کار مستقل خواهید بود. با داشتن این مجوز می‌توانید به صورت خویش فرما در ترکیه فعالیت اقتصادی داشته باشید.

خارجی‌هایی با اجازه سکونت معتبر(معتبر برای حداقل 6 ماه، بجز برای اجازه سکونت برای اهداف تحصیلی) می‌توانند مستقیما به وزارت کار و امنیت اجتماعی مراجعه کنند و یا به سرمایه گذاری در ترکیه مشغول شوند. خارجی‌هایی که برای اخذ اجازه کار از کشور محل سکونت خود درخواست می‌دهند باید طبق عکس زیر عمل کنند. اگر تمام مدارک ارسالی دقیق و کامل باشند، پروسه صدور حدود 30 روز زمان خواهد بُرد.  وقتی مدارک تایید شد، متقاضی از طریق تلفن و یا ایمیل آگاه می شود.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت کاری

دریافت مجوز کار در ترکیه

مهاجرت به کشور ترکیه یکی از راه‌های مناسب برای ایرانیان است تا بتوانند آزادانه در آن کار کنند. مجوز کار در این کشور انواع مختلفی دارد و برای اینکه بتوانید بهترین ویزا را برای خود انتخاب کنید بهتر است اطلاعات بالایی در مورد آن‌ها داشته باشید. متقاضی دریافت ویزای کار در ترکیه نیاز به داشتن پیشنهاد کار در این کشور است و فقط در این صورت می‌تواند ویزای کار در ترکیه را دریافت کند. ویزای کار در در این کشور شامل انواع مختلفی مانند ویزای کار موقت، ویزای کار دائم و ویزای کار، کارت فیروزه‌ای می‌شود.

مجوز کار موقت در ترکیه 

مجوز کار موقت بر اساس قانون کار در این کشور یک سال زمان دارد و همان طور که اشاره شد فقط در صورتی به شما داده می‌شود که پیشنهاد کاری از یک کارفرما در کشور ترکیه داشته باشید. برای اینکه بتوانید این مجوز را دریافت کنید نمی‌توانید به صورت مستقل درخواست بدهید بلکه این مجوز فقط از طرف کارفرمایان و موسسات صادر می‌شود. این مجوز در ابتدا یک ساله است ولی درصورت رضایت دو طرف می‌تواند تمدید شود. در دور اول تمدید مجوز کار موقت برای 3 سال تمدید می‌شود و پس از آن این نوع مجوز می‌تواند تا 6 سال دیگر نیز تمدید شود. یکی از ویژگی‌های ویزای کاری کشور ترکیه این است که پس از گذشت پنج سال از کار و زندگی متقاضی در این کشور، وابستگان او می‌توانند مجوز کار در این کشور را دریافت کرده و در کشور ترکیه کار کنند.

مجوز کار دائم در ترکیه 

مجوز کار دائم یکی دیگر از انواع مجوز کار است که فقط درصورتی به شما ارائه داده می‌شود که در کشور ترکیه زندگی و کار کنید. متقاضیان این نوع مجوز کار پس از 5 سال زندگی و کار می‌توانند برای دریافت آن درخواست بدهند. همن طور که از نام مجوز معلوم است در صورت رعایت قوانین در ترکیه می‌توانید برای همشه در این کشور کار کنید. کسانس که این مجوز کاری را دریافت می‌کنند در واقع به اقامت دائم این کشور رسیده‌اند. طبق قواننی موجود در کشور ترکیه اگر فردی در کشور ترکیه تهدید جدی برای نظم و امنست این کشور باشد 5 تا 10 از ورود به خاک این کشور محروم می‌شود.

کارت فیروزه‌ای یا ویزای استثنایی

کارت فیروزه‌ای یا ویزای استثنایی کشور ترکیه به افرادی با ویژگی‌های خاصی ارائه داده می‌شود. متقاضیانی دارای تحصیلات دانشگاهی، دارای مهارت و سابقه شغلی بالا، عضو اتحادیه اروپا، ورزشکاران، هنرمندان، دانشمندان، افرادی که در ترکیه تحصیل کرده‌اند و یا متقاضیان خارجی که در این کشور به دنیا آمده‌اند می‌توانند برای دریافت این نوع ویزا درخواست دهند. این نوع ویزا اجازه کار دائم در کشور ترکیه را به متقاضیان آن می‌دهد و این افراد از تمام حقوق و مزایای شهروندی در این کشور برخوردارند.

مدارک مورد نیاز

مدارک لازم جهت دریافت ویزای کاری ترکیه

برای اینکه بتوانید ویزای کاری این کشور را دریافت کنید باید در ابتدا فرم درخواست ویزا را پر کنید و هزینه آن را پرداخت کنید. پس از انجام این مرحله کارفرما شما در کشور ترکیه باید مدارکی را که تایید می‌کند برای کار به شما نیاز دارد را به وزارت کشور ترکیه ارائه دهد. پس از تایید وزارت این کشور شما باید مدارک مورد نیاز را برای سفارت ارسال کنید و یا به صوت حضوری آن را ارائه دهید و بعد منتظر دریافت ویزای کاری خود باشید.

مدارک لازم برای دریافت ویزای کاری ترکیه 
مدارک هویتی فرد
ارائه رزومه کاری
گواهی عدم سو پیشینه
اصل و کپی از پاسپورت
ارائه بیمه معتبر در ترکیه
اثبات تمکن مالی
تکمیل فرم‌های درخواست ویزای کار در ترکیه و پرداخت هزینه آن
داشتن پیشنها کاری یا جاب آفر
ارائه قرارداد کاری بین متقاضی و کارفرما ترکیه

شرایط عمومی کشور ترکیه

کشور ترکیه یکی از کشورهای محبوب برای مهاجران ایرانی است و سال‌هاست که مورد استقبال ایرانیان قرار گرفته است. کشور ترکیه برای مهاجرت ویژگی‌ها و شرایط خوبی دارد ولی افرادی که می‌توانند با استفاده از کار و تخصص خود و یا از طریق سرمایه گذاری به کشور دیگری مهاجرت کنند بهتر است به جای کشور ترکیه کشورهای دیگر جهان را انتخاب کنند. . کشور ترکیه با کشورهای ارمنستان، آذربایجان، ایران، عراق، سوریه، یونان، و بلغارستان همسایه است. شهر آنکارا پایتخت کشور ترکیه است و بزرگترین شهر این کشور، شهر استانبول است. کشور ترکیه دارای 82 میلیون جمعیت است که 4 میلیون آن مهاجر هستند.

هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه

هزینه زندگی در هر کشور به عادت‌های فردی و سبک زندگی افراد بستگی دارد ولی به صورت میانگین هزینه زندگی یک فرد در کشور ترکیه برای یک ماه حدود 4000 لیر است. به طور متوسط هزینه احاره یک آپارتمان 70 متری در کشور ترکیه بین 700 تا 800 لیر است. در این کشور واحد پول لیر می باشد و مهاجران خارجی باید ارز خود را با نرخ ارز روز در ترکیه مبادله کنند. هزینه حمل و نقل در کشور ترکیه ارزان است و مهاجرانی که قصد خرید ماشین در این کشور دارند باید بدانند که هزینه خرید ماشین نسبت به کشورهای اروپایی در این کشور پایین است ولی قیمت بنزین بالا است.

نام کالا یا خدماتقیمت به لیر ترکیه
شیر 1 لیتری4.03
نان تازه(500 گرم)2.33
تخم مرغ8.50
سینه مرغ (1 کیلوگرم)20.97
گوشت گاو (1 کیلوگرم)61.43
کرایه ی تاکسی در هر کیلومتر2.50
گذر ماهانه (قیمت معمول)200

وضعیت اقتصادی کشور ترکیه 

یکی از مضوعات مهمی که شرایط کار و زندگی در کشور ترکیه را تایین می‌کند، وضعیت اقتصادی و نرخ بیکاری این کشور است. اگر نرخ بیکاری در یک کشور پایین باشد یعنی فرصت‌های سغلی موجود در این کشور بالا است و یافتن کار می‌تواند راحت‌تر باشد. نرخ بیکاری در کشور ترکیه در سال‌های اخیر 14 درد بوده است که تقریبا رقم بالایی است و این باعث شده که یافتن کار در این کشور سخت باشد و افراد بیکار زیادی در این کشور وجود داشته باشد.

در کشور ترکیه به دلیل مالیات بالا و درآمد پایین بسیاری از افراد به فکر مهاجرت از این کشور هستند. تورم اقتصادی دو رقمی و همچنین بدهی‌های خارجی بالا و کسری حساب جاری در این کشور باعث به وجود آمدن نارضایتی مردم این کشور شده است. محققان می‌گویند که در جوامع مختلف مثل بارسلونا، مادرید، استکهلم، برلین و آتن، جمعیت‌های مهاجر ترک تبار در حال رشد هستند و این اتفاق برای اولین بار در تاریخ مدرن کشور ترکیه رخ داده است. البته رضایت مهاجرانی که از دیگر کشورهای خاورمیانه مانند روسیه و ایران به این کشور مهاجرت می‌کنند به دلیل فرهنگ و هزینه‌های پایین زندگی در ترکیه خوب است.

کار در ترکیه برای ایرانیان

مشاغل مورد نیاز در ترکیه

کار در این کشور برای ایرانیان شامل مشاغل مهندسی، IT، مشاغل مالی، فروش و مدیریت از جمله مشاغل پرمتقاضی محسوب می‌شوند. در کشور ترکیه یافتن شغل به مهارت شما در زبان انگلیسی یا ترکی و همینطور جنسیت شما بستگی دارد. بله جنسیت بر روی مشاغل در کشور ترکیه تاثیر گذار است و برخی از شغل‌ها فقط برای آقایان امکان پذیر است.

مشاغل موجود برای آقایان شامل مشاغل بیمه، حوزه مهندسی، نجاری، کارگری، جوشکاری، فروشنده، خیاط، کفاش، کار در آشپزخانه، مشاغل ساختمانی، تورلیدری می‌شود. در شغل تورلیدی دانستن زان‌های انگلیسی، فارسی و ترکی از اهمیت بالایی برخوردار است. شغل‌های بسته بندی پوشاک، خیاطی، منشی، بازیگری، گارسون رستوران، رزرویشن هتل، مهماندار کشتی، آرایشگر، تورلیدر و حسابدار نیز برای خانم‌ها موجود است.

قوانین اجازه کار در ترکیه

طبق قوانین جدید، اجازه کار باید بعنوان اجازه سکونت در نظر گرفته شود، و دارندگان “حق کار معتبر” و یا “مدرک تاییدیه معافیت از حق کار” به اجازه سکونت نیاز ندارند. طبق قانون هزینه ها، شماره 492 مورخ 02/07/1964، هزینه مجوز سکونت برابر با مدت زمان اجازه کاریست که باید به خارجی ها حق کار و یا مدرک تاییدیه معافیت از حق کار اعطا شود.”

خارجی هایی که درخواست اجازه کار در ترکیه دارند . خارجیانی با مجوز سکونت معتبر که برای حداقل 6 ماه معتبر است، بجز برای مجوزهای سکونتی بای اهداف آموزشی، می توان بطور مستقیم به وزارت کار و امنیت اجتماعی درخواست دهند. وقتی که اجازه کار صادر شد، ویزای کاری توسط وزارت کار و امنیت اجتماعی تایید می شود:

مهاجرت  

ترکیه

کارفرمایان در ترکیه

مدارکی که باید توسط کارفرما ارسال شوند
فرم اجازه کار خطاب به وزارت کار و امنیت اجتماعی، (در طول ارسال مدارک الکترونیک اسکن شده و آنلاین ارسال شود، چاپ شده در هنگام درخواست مستقیم به وزارتخانه)
برگه تعادل و بیانیه سود و ضرر برای سال گذشته تایید شده توسط مقامات مالیاتی (بصورت آنلاین و در طول درخواست الکترونیک اسکن و ارسال شود)
ثبت بازرگانی ترکیه که سرمایه و ساختار سهامداران شرکت را نشان دهد (در طول ارسال الکترونیک اسکن و ارسال می شود).
در حین ارسال درخواست برخط، دادگاه رسمی برای شخص رسمی و کارمندان با متقاضی شرکت (در طول ارسال الکترونیک اسکن شده و ارسال می شود)
برای اشخاصی که خواهان به کار گیری متخصصان خارجی در زمینه های مهندسی، ساخت و ساز، خدمات مشاوره ای و قراردادی، ساکنین ترکیه با دستمزد پایین تر در جایگاه های یکسان کار می کنند و قرارداد بین متخصص خارجی و کارفرما است (بصورت آنلاین و در هنگام ارسال مدارک اسکن و ارسال می شود).

دریافت تابعیت کشور ترکیه از طریق کار 

در صورتی که پنج سال کامل در کشور ترکیه کار و زندگی کرده باشید میتوانید برای دریافت تابعت کشور ترکیه درخواست دهید. در کشور ترکیه تابعیت مضاعف امکان پذیر است. تابعیت مضاعف به این معناست که هر شخص می‌تواند شهروند بیش از یک کشور شود و طبق قوانین و ضوابط آن کشور زندگی کند. هرکس که تابعیت مضاعف برای کشور ترکیه بگیرد مثل شهروند ترکیه باید تابع قانون این کشور باشد و تمامی وظایفی که به ایشان داده می شود هیچ فرقی با دیگر شهروندان ندارد. این فرد از تمام حقوق شهروندی در کشور ترکیه برخوردار است.

بعد از دریافت تابعیت کشور ترکیه می‌توان برای دریافت پاسپورت کشور ترکیه اقدام کرد. اعتبار و ارزش پاسپورت کشور ترکیه در رده 49 است و به افرادی که این پاسپورت را دارند اجازه می‌دهد به 107 کشور جهان بدون نیاز به ویزا وارد شوند.

مهاجرت به کشور ترکیه برای افرادی که می‌خواهند به کشور ایران و خانواده خود نزدیک باشند گزینه بسیار مناسبی ولی در غیر این صورت می‌توان کشورهای بهتری را برای مهاجرت انتخاب کرد. برای اینکه بتوانید اطلاعات بیشتری درمورد مهاجرت به دیگر کشورهای جهان دریافت کنید می‌توانید به سابت موسسه مهاجرتی میرداماد مراجعه کنید و یا با مشاوران ما در این موسسه در تماس باشید.

سئوالات متداول درمورد کار در ترکیه

آیا برای مهاجرت کاری به ترکیه نیاز به دریافت ویزای کاری است؟

برای اینکه بتوانید در کشور ترکیه کار کنید باید ویزای کاری این کشور را دریافت کنید.

چند نوع مجوز کاری در کشور ترکیه وجود دارد؟

مجوز کار در در این کشور شامل انواع مختلفی مانند ویزای کار موقت، ویزای کار دائم و ویزای کار، کارت فیروزه‌ای می‌شود.

شرایط دریافت ویزای کار موقت در ترکیه چگونه است؟

مجوز کار موقت بر اساس قانون کار در این کشور یک سال زمان دارد و همان طور که اشاره شد فقط در صورتی به شما داده می‌شود که پیشنهاد کاری از یک کارفرما در کشور ترکیه داشته باشید. برای اینکه بتوانید این مجوز را دریافت کنید نمی‌توانید به صورت مستقل درخواست بدهید بلکه این مجوز فقط از طرف کارفرمایان و موسسات صادر می‌شود.

پس از چند سال کار در کشور ترکیه می‌توانید مجوز کار دائم دریافت کنید؟

متقاضیان این نوع مجوز کار پس از 5 سال زندگی و کار می‌توانند برای دریافت آن درخواست بدهند.

آیا جنسیت بر روی یافتن کار در کشور ترکیه تاثیر گذار است؟

بله جنسیت بر روی مشاغل در کشور ترکیه تاثیر گذار است و برخی از شغل‌ها فقط برای آقایان امکان پذیر است.

مشاغل پرمتقاضی در کشور ترکیه کدامند؟

کار در این کشور برای ایرانیان شامل مشاغل مهندسی، IT، مشاغل مالی، فروش و مدیریت از جمله مشاغل پرمتقاضی محسوب می‌شوند.

آیا پاسپورت کشور ترکیه ارزش و اعتبار بالایی دارد؟

اعتبار و ارزش پاسپورت کشور ترکیه در رده 49 است و به افرادی که این پاسپورت را دارند اجازه می‌دهد به 107 کشور جهان بدون نیاز به ویزا وارد شوند.

اخبار های مرتبط

کار در ترکیه 2018

کار در ترکیه 2018

بازار کار ترکیه برای کارگران بین المللی بسیار سخت و پیچیده است و دارای قوانین خاص بر مبنای دولت ترکیه

مشاهده

اسکرول به بالا