071-9100-9242  |  021-8872-4227 | 

بستن

همه چیز درباره تحصیل در مدارس کانادا + هزینه تحصیل در مدارس کانادا

همه چیز درباره تحصیل در مدارس کانادا + هزینه تحصیل در مدارس کانادا

مدارس کانادا

از ما مشاوره رایگان دریافت کنید !

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

 موسسه ی مهاجرتی میرداماد، مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

با ما در ارتباط باشید

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

ثبت درخواست مشاوره فوری

 

تحصیل در مدارس کانادا در سال های اخیر بسیار مورد توجه والدین و دانش آموزان ایرانی قرار گرفته است. این محبوبیت نه تنها به دلیل هزینه های مقرون به صرفه تحصیل در مدارس کانادا بلکه به خاطر فرصت های وسیعی که برای فارغ التحصیلان مدارس کانادایی برای ورود به موسسات آموزش عالی این کشور و جهان وجود دارد، ایجاد شده است. دانش آموزانی که موفق به دریافت مدارک تحصیلی کانادا می شوند، شانس بالایی برای پذیرش در بهترین دانشگاه های کانادا را دارند. در ادامه با تمام جزئیات شرایط تحصیل در مدرسه های کانادا، شرایط ویزای دانش آموزی کانادا  و هزینه ویزای دانش آموزی کانادا آشنا خواهید شد.

مطالعه بیشتر:

مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت به کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا

تحصیل در کانادا

در این مطلب میخوانید

مدارس کانادا در یک نگاه

کانادا به عنوان یک کشور ایده آل برای دانش آموزان بین الملل، بهترین شرایط را برای تحصیل و کسب یک تجربه عالی فراهم می کند. سیستم آموزشی کانادا همانند بسیاری از کشورها شامل تحصیلات ابتدایی، تحصیلات متوسطه و تحصیلات تکمیلی می شود. در ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که در کانادا هیچ اداره آموزش و پرورش در سطح فدرال وجود ندارد و دولت های استانی و منطقه ای تمام سطوح آموزشی خود را مدیریت و نظارت می کنند و بودجه های تعیین شده ای را از دولت های استانی، ایالتی و فدرال دریافت می کنند. تحصیل در مدرسه های کانادا برای تمام افراد تا سن 16 سالگی اجباری است. البته در استان های مانیتوبا، انتاریو و نیوبرانزویک دانش آموزان می بایست تا سن 18 سالگی در مدارس تحصیل کنند.

مهد کودک در استان های انتاریو و کبک برای کودکان از سن چهار سال و برای دیگر استان های کانادا از سن پنج سالگی شروع می شود. سپس مدارس ابتدایی در کانادا مسئول آموزش دانش آموزان تا پایه دوازدهم است. تحصیلات ابتدایی شامل آموزش های سال اول تا هشتم می شود. هزینه مدارس ابتدایی در کانادا بسته به نوع مدرسه متفاوت است. بعد از تکمیل آموزش های ابتدایی، دانش آموزان تحصیل خود را در پایه متوسطه شروع می کنند. تحصیلات متوسطه شامل کلاس های نهم تا دوازدهم می شود. تمام مدارس ابتدایی و متوسطه در کانادا می توانند دانش آموزان بین المللی را ثبت نام کنند. سال تحصیلی در مدرسه های کانادا معمولا در ماه آگوست شروع می شود و تا ماه ژوئن سال بعد ادامه دارد. فارغ التحصیلان دوره متوسطه در مدرسه های کانادا می توانند تحصیلات خود را در کالج، دانشگاه، کالج های خصوصی مشاغل و یا مدارس فنی و حرفه ای ادامه دهند. در ادامه رده بندی سنی در مدارس را مشاهده می کنید:

پایه ابتدایی

 • پایه اول (grade 1) : سن 6 الی 7 سال
 • پایه دوم (grade 2) : سن 7 الی 8 سال
 • پایه سوم (grade 3) : سن 8 الی 9 سال
 • پایه چهارم (grade 4) : سن 9 الی 10 سال
 • پایه پنجم (grade 5) : سن 10 الی 11 سال
 • پایه ششم (grade 6) : سن 11 الی 12 سال

پایه متوسطه اول (راهنمایی)

 • پایه هفتم (grade 7) : سن 12 الی 13 سال
 • پایه هشتم (grade 8) : سن 13 الی 14 سال

پایه متوسطه دوم ( دبیرستان)

 • پایه نهم (grade 9): سن 14 الی 15 سال
 • پایه دهم (grade 10) : سن 15 الی 16 سال
 • پایه یازدهم (grade 11) : سن 16 تا 17 سال
 • پایه دوازدهم (grade 12) : سن 17 تا 18 سال

تحصیلات دوره متوسطه (Secondary Education) در کانادا به دو بخش متوسطه اول (junior high school) و متوسطه دوم (high school) تقسیم می شود. دانش آموزان در مدارس پس از تکمیل دوره ششم، می توانند وارد دوره متوسطه اول یا به عبارتی مدارس راهنمایی شوند. دوره متوسطه اول شامل کلاس های هفتم و هشتم می شود. هدف اصلی دوره راهنمایی در مدارس کانادا این است که دانش آموزان را برای دبیرستان و تحصیلات تکمیلی آماده کنند. علاوه بر این دانش آموزان شروع به یادگیری زبان های جدید مثل اسپانیایی و یا فرانسوی می کنند. در استان کبک که زبان رسمی آنها فرانسه است، دانش آموزان زبان انگلیسی را فرا می گیرند.

بهترین مدارس کانادا
بهترین مدارس کانادا

بهترین مدارس کانادا

جستجو برای پیدا کردن بهترین مدارس برای تحصیل در کانادا به عنوان یک دانش آموز بین الملل ممکن است کمی دشوار باشد. می توان گفت تقریبا تمام مدارس کانادا از  شرایط و امکانات خوبی برای محصلان برخوردار هستند و دانش آموزان خارجی این شانس را دارند که در یک محیط آموزشی مدرن به یادگیری و مطالعه برنامه های جذاب بپردازند. تنها کافی است نوع مدرسه ای که می خواهید در آن تحصیل کنید را انتخاب کرده و در گام بعدی درخواست خود را ارسال کنید. در ادامه به معرفی بهترین مدارس برای تحصیل دانش آموزی در کانادا می پردازیم:

 • مدرسه دولتی Collingwood

مدرسه Collingwood در سال 1984 تاسیس شده و در شهر ونکوور کانادا واقع شده است. این مدرسه در حال حاضر حدود 1260 دانش آموز دارد که در رده های سنی 4 تا 17 سال مشغول به تحصیل هستند. مدرسه Collingwoo فرصت های متعددی را برای آموزش در دوره های مختلف از جمله علوم پایه، هنر، موسیقی و ورزش برای دانش آموزان فراهم می کند تا با شناسایی استعداد آنها، باعث رشد شخصیتی شان شود. زبان آموزش در این مدرسه زبان انگلیسی است.

 • مدرسه دولتی Bear Creek

مدرسه Bear Creek یک مدرسه دولتی معتبر و شناخته شده در شهر بری انتاریو است. این مدرسه در سال 2001 تاسیس شده و در طول سالیان اخیر به امکانات مدرن تجهیز شده است. سن دانش آموزان در مدرسه Bear Creek بین 15 تا 19 سال و زبان آموزش در این مدرسه زبان انگلیسی است. در این مدرسه تحصیلات متوسطه با کیفیت بسیار بالا ارائه می شود که بسیار معتبر است و توسط موسسات آموزش عالی در سراسر جهان به رسمیت شناخته می شود.

 • مدرسه خصوصی Andrew’s

مدرسه St. Andrew’s در سال 1899 در شهر تورنتو کانادا تاسیس شده است. این کالج از یکی از معتبرترین و بزرگترین مدارس پسرانه در کانادا است که به تعلیم پسران بین 10 تا 18 سال می پردازد. به طور مجموع این مدرسه به دو بخش آموزشی از جمله مدرسه راهنمایی ( پایه 8-5) و مدرسه متوسطه ( پایه 12-9) تقسیم می شود. دانش آموزان بین الملل از 34 کشور دنیا در این مدرسه تحصیل می کنند و از بالاترین سطح آموزش آکادمی بهره مند می شوند.

 • مدرسه دولتی Brentwood

مدرسه Brentwood در شهر میل بی استان بریتیش کلمبیا واقع شده است. این مدرسه ( تاسیس 1923) دارای بیش از 550 دانش آموز در رده سنی 13 تا 17 سال است. مدرسه Brentwood یکی دیگر از بهترین مدارس کانادا است که در زمینه آموزش دانش آموزان راهنمایی و دبیرستان تخصص دارد. این مدرسه آموزش های خود را به زبان انگلیسی ارائه می کند

 • مدرسه خصوصی Ridley

مدرسه Ridley یکی از معتبرترین مدارس است که در مساحت حدود 36 هکتاری در انتاریو واقع شده است. این مدرسه در سال 1889 تاسیس شده است و به آموزش دانش آموزان بین 11 تا 18 سال می پردازد. حدود 600 دانش آموز در مدرسه Ridley تحصیل می کنند که بیش از 20 درصد آنها را دانش آموزان بین الملل تشکیل می دهند. بسیاری از فارغ التحصیلان این مدرسه شبانه روزی از دانشمندان و مهندسان مطرح جهانی هستند.

تحصیل در مدارس کانادا
تحصیل در مدارس کانادا

نکات مهم در رابطه با تحصیل در مدارس کانادا

اغلب ما تحصیل در کانادا را تنها با تحصیل در موسسات آموزش عالی مرتبط می دانیم، اما در حال حاضر تعداد قابل توجهی از دانش آموزان بین الملل در حال تحصیل در مدارس کانادا هستند. دانش آموزان بین الملل می توانند با پرداخت هزینه های معقول، از تحصیلات بسیار با کیفیت در مدارس این کشور بهره مند شوند. بنابراین، برای دانش آموزانی که علاقه مند هستند تحصیلات متوسطه خود را در خارج از کشور بگذارنند، کانادا بهترین انتخاب است. در ادامه به نکات مهم در رابطه با تحصیل در مدارس از جمله بورسیه دانش آموزی کانادا اشاره خواهیم کرد:

نکته اول- سیستم آموزشی باکیفیت

کانادا به دلیل کیفیت بالای زندگی و سیستم آموزشی در کل جهان شناخته شده است. تقریبا 700.000 هزار دانش آموز و دانشجوی بین الملل در این کشور تحصیل می کنند. هر چند که پس از پانادامی کووید 19 نحوه عملکرد سیستم آموزشی کانادا تغییر کرده است اما همچنان دولت های استانی و فدرال به دنبال جذب محصلان خارجی هستند.کلاس های مدرن، دوره های کارآموزی پیشرفته، معلمان و پرسنل آموزش خارق العاده و استثنایی و مدارک تحصیلی معتبر جهانی همگی از مزایای تحصیل در مدارس محسوب می شود.

نکته دوم- سال های تحصیلی

همانطور که قبلا اشاره شد سیستم آموزشی در کانادا توسط مقامات استانی مدیریت می شود، بنابراین سالهای تحصیل در هر استان متفاوت است. اکثر استان ها دارای هشت سال تحصیلات ابتدایی و راهنمایی و 4 سال تحصیلات دبیرستان هستند. البته در برخی از استان ها تحصیلات دبیرستان سه ساله است. معمولا دانش آموزان در سن 18 سالگی از مدارس کانادا فارغ التحصیل می شوند.

افرادی که قصد تحصیل در مدارس استان کبک را دارند، باید مطلع باشند که دوره متوسطه در مدارس این کشور از  کلاس هفتم تا یازدهم در نظر گرفته می شود و دانش آموزان پس از اتمام سال یازدهم می توانند برای کالج های درخواست دهند. اما اگر قصد تحصیل در دانشگاه های این کشور را دارند می بایست دیپلم کالج (Diploma of College Studies)  را دریافت کنند.

سال تحصیلی در کانادا به ترم تقسیم می شود. ترم اول از ماه سپتامبر تا ژانویه ادامه دارد و ترم دوم از فوریه تا ژوئن است.

نکته سوم- هزینه تحصیل

تحصیل در مدارس دولتی کانادا برای شهروندان این کشور کاملا رایگان است، اما دانش آموزان بین الملل برای تحصیل در این مدارس ملزم به پرداخت شهریه هستند. در مدارس خصوصی تفاوتی بین دانش آموزان کانادایی و غیر کانادایی وجود ندارد و همگی شهریه پرداخت می کنند

نکته چهارم-  دریافت پذیرش

دریافت پذیرش در مدارس کانادا معمولا سخت تر از اخذ پذیرش در دانشگاه های این کشور است. دانش آموزانی که تمایل دارند در مدارس این کشور تحصیل کنند می بایست سطح بالایی در زبان داشته باشند. ممکن است در برخی از مواقع دانش آموزان در آزمون های زبان انگلیسی مدارس برای دریافت پذیرش شرکت کنند. در مواقعی که متقاضیان از سطح پایینی در زبان انگلیسی برخوردار هستند، می بایست دوره های ESL را بگذرانند که دارای هزینه شهریه است.

نکته پنجم- برنامه های تحصیلی

هر استان در کانادا برنامه های تحصیلی مختص به خود را دارد که طیف وسیعی از دوره ها را شامل می شود. این برنامه ها به دانش آموزان کمک می کند که با علوم پایه آشنا شوند، مهارت تفکر انتقادی را کسب کنند و برای موقعیت های شغلی آینده آماده شوند. دانش آموزان در مدارس این کشور به منظور دریافت مدرک دبیرستان می بایست تعداد مشخصی از واحدهای درسی از جمله ریاضی، علوم و انگلیسی را بگذارنند. این دروس در سطح های مختلف ارائه می شود که از جمله الزامات پذیرش در دانشگاه های این کشور محسوب می شود.

نکته ششم- مجوز کار

حداقل سن برای کار کردن در کانادا در هر استان متفاوت است، به طور معمول سن کار در کانادا بین 14 تا 15 سال است و دولت این کشور به دانش آموزان زیر 17 سال در صورتی که کار با مقاصد تحصیلی آنها مغایرت نداشته باشد، اجازه کار می دهد. نکته مهم در خصوص اجازه کار برای دانش آموزان بین الملل این است که دانش آموزانی که با ویزای تحصیلی در مدارس کانادا تحصیل می کنند اجازه کار ندارند.

نکته هفتم- محل اقامت

مدارس کانادا که دانش آموزان بین الملل را پذیرش می کنند، اغلب در نزدیکی مدرسه دارای محل اقامت برای دانش آموزان در کنار خانواده های کانادایی هستند. زندگی در کنار خانواده های کانادایی به دانش آموزان این امکان را می دهد که با فرهنگ های محلی آشنا شوند و زبان انگلیسی خود را تقویت کنند.

شرایط تحصیل در مدارس کانادا
شرایط تحصیل در مدارس کانادا

شرایط تحصیل در مدارس کانادا

در جواب این سوال که آیا امکان تحصیل دانش آموزان ایرانی در مدرسه های کانادا وجود دارد یا خیر؟ باید گفت که تمام مدارس کانادا امکان پذیرش دانش آموزان بین الملل را دارند. شرایط تحصیل در مدارس بسته به نوع مدرسه و استان محل استقرار متفاوت است. به طور معمول اکثر مدارس به سوابق تحصیلی و نمرات دروس پایه متقاضیان اهمیت ویژه ای می دهند. داشتن نمرات بالا در دروس پایه شانس افراد را برای دریافت پذیرش افزایش می دهد. از دیگر شرایط تحصیل در مدارس کانادا داشتن تمکن مالی و توانایی پرداخت شهریه است. والدین دانش آموزان می بایست برای اخذ پذیرش علاوه بر پرداخت شهریه سال اول، مبلغ مشخص شده ای را به عنوان بیعانه دریافت می کنند.

علاوه بر این، از شرایط تحصیل در برخی از مدارس این کشور شرکت در آزمون ورودی است. به منظور تحصیل در برخی از مدارس دانش آموزان می بایست در آزمون های ورودی ریاضی و زبان شرکت کنند. قبل از ارائه درخواست برای مدارس کانادا از الزامات پذیرش در مدرسه مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

انواع مدارس کانادا

تحصیل در مدارس دومین کشور بزرگ جهان، اولویت بسیاری از والدین و دانش آموزان در سراسر جهان است. مدارس کانادا همواره به دلیل ارائه استاندارد ها و کیفیت بالای آموزشی یکی از بهترین مقاصد تحصیلی در سراسر جهان شناخته می شوند. نکته مهم در خصوص تحصیل در مدارس این است که هزینه تحصیل و زندگی در کانادا برای دانش آموزان نسبتا مقرون به صرفه است.

سیستم آموزشی در کانادا به چهار قسمت تحصیلات پیش دبستانی (pre-primary education)، تحصیلات ابتدایی (primary education)، تحصیلات متوسطه (secondary education) و تحصیلات تکمیلی (post-secondary – tertiary education) تقسیم می شود. اکثر سیستم های آموزشی در مدارس کانادا شامل 12 پایه می شود، به جز سیستم آموزشی در استان کبک که دارای 11 پایه تحصیلی است.

مهم ترین موضوع برای والدینی که می خواهند برای تحصیل فرزندشان در مدارس این کشور اقدام کنند، انتخاب نوع مدرسه است. این یک تصمیم مهم و بزرگ است که والدین باید اتخاذ کنند و مطمئنا همه می خواهند اولین گام برای آینده فرزندشان را درست بردارند. مدارس کانادا به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. مدارس دولتی کانادا با بودجه دولتی در سطح استانی توسط مقامات استانی مدیریت می شود. مدارس دولتی کانادا از نظر محیط تحصیلی و استانداردهای آموزش با یکدیگر متفاوت هستند. در حال حاضر امکان پذیرش دانش آموز بین الملل در تمام مدارس دولتی کانادا وجود دارد و این مدارس تنها دارای برنامه های روزانه هستند. با توجه به اینکه کشور کانادا دارای دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی است، مدارس از این دو زبان برای آموزش استفاده می کنند.

نکته دیگری در خصوص مدارس دولتی در کانادا این است که ثبت نام در این مدارس به صورت محلی انجام می شود. این بدان معنا است که دانش آموزان می بایست در مدرسه منطقه ای که در حال زندگی هستند، تحصیل کنند.

مدارس خصوصی در تمام استان های کانادا وجود دارند و انتخاب بسیاری از والدینی است که به دنبال تحصیل فرزندشان در کانادا هستند. تمام مدارس خصوصی می بایست در وزارت آموزش استان یا منطقه خود ثبت شده باشند و الزامات برنامه های آموزشی و دیگر استانداردهای مشخص شده توسط نهادهای نظارتی را رعایت کرده باشند. در مورد شهریه مدارس خصوصی باید گفت که والدین می توانند برای یک سال تحصیلی یا برای یک نیمسال هزینه ها را پرداخت کنند.

مدارس دولتی کانادا
مدارس دولتی کانادا

مدارس دولتی و همچنین مدارس خصوصی دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه به بررسی آنها می پردازی:

 • مدارس مذهبی

مدارس خصوصی و دولتی در کانادا وجود دارند که دارای رویکرد مذهبی بوده و  به یک مذهب خاص پایبند هستند. این مدارس بر تعالیم اخلاقی خاصی تاکید می کنند و از استانداردهای بالای علمی برخوردار هستند. اکثر مدارس مذهبی در کانادا به مذهب مسیحیت کاتولیک گرایش دارند و اکثر مدارس دولتی مذهبی در استان های آلبرتا، انتاریو و ساسکاچوان واقع شده اند.

 • مدارس شبانه روزی

تنها مدارس خصوصی در کانادا دارای مدارس شبانه روزی هستند. در این نوع مدارس دانش آموزان در خوابگاه ها و محل های اقامت تعیین شده توسط مدرسه زندگی می کنند و علاوه بر تحصیل از زندگی در کنار همکلاسی هایشان لذت می برند. این مدارس برای دانش آموزانی که قصد دارند بدون والدین خود به کانادا مهاجرت کنند، مناسب است.

 • مدارس استعداد های درخشان

مدارس استعدادهای درخشان یک نوع از مدارس دولتی در کانادا است که دانش آموزانی که دارای استعداد و مهارت های خاصی در زمینه های مختلف مثل علوم، ورزش، هنر و غیره هستند می توانند در این مدارس تحصیل کنند. این مدارس دارای ظرفیت های محدودی هستند و برای اخذ پذیرش از آزمون های ورودی استفاده می کنند.

مدارس دولتی کانادا

مدارس دولتی کانادا به دلیل ارائه آموزش با کیفیت برای دانش آموزان بین الملل در سطح جهانی شده است. حدود 14.600 مدرسه دولتی در کانادا وجود دارد که از حدود 10.000 مدرسه ابتدایی، 2600 مدرسه متوسطه  و 2100 مدرسه ابتدایی- متوسطه تشکیل شده است. در ادامه لیست بهترین مدارس کانادا از جمله برخی از مدارس این کشور را مشاهده می کنید:

مدرسه Old Scona- ادمونتون
مدرسه Rundle College- کلگری
مدرسه St Michael’s Choir- تورنتو
مدرسه York House- ونکوور
مدرسه Crofton House – ونکوور
مدرسه Columbia International College- انتاریو
مدرسه Albert College- انتاریو
مدرسه Unionville – یونیون ویل
مدرسه London Central – لندن انتاریو
مدرسه Bayview – ریچموند هیل
مدرسه Southridge – سوری
مدرسه Little Flower – ونکوور
مدرسه Lakefield College – لیکفیلد
مدرسه Brentwood College – میل بی
مدرسه Pickering College – انتاریو
مدرسه West Point Grey – ونکوور
مدرسه St George’s – ونکوور
مدرسه Webber – کلگری
مدرسه Ste Marguerite d’Youville – آلبرتا
مدرسه West Island College – کلگری
مدرسه Pierre Elliott Trudeau – مارکهام
مدرسه St. Michaels School – ویکتوریا
مدرسه Ridley College – انتاریو
مدرسه Appleby College – انتاریو
مدرسه Colonel By – گلاستر
مدرسه Iroquois Ridge – اوک ویل
مدرسه William Lyon Mackenzie – تورنتو
مدرسه Cardinal Carter Academy for the Arts – تورنتو
مدرسه Bur Oak- مارکهام
مدرسه St Michael- کمپتویل
مدرسه West Carleton- Dunrobin
مدرسه St Robert – تورن هیل
مدرسه AFNORTH International- برونسوم
مدرسه Brentwood College School – کاویچان

 

هزینه تحصیل در مدارس کانادا
هزینه تحصیل در مدارس کانادا

هزینه تحصیل در مدارس دولتی کانادا

خبر خوب برای افرادی که می خواهند در مدارس کانادا تحصیل کنند این است که هزینه تحصیل در مدارس دولتی کانادا مقرون به صرفه است. بله این کاملا درست است. هزینه تحصیل در مدارس دولتی کانادا ارزان تر از آن چیزی است که فکر می کنید. در ادامه به بررسی هزینه تحصیل در مدارس دولتی کانادا در مقاطع مختلف می پردازیم:

هزینه تحصیل در مدارس ابتدایی دولتی کانادا

هزینه تحصیل در مدارس ابتدایی یا Elementary Schools در کانادا برای شهروندان کانادایی کاملا رایگان است. والدینی که قصد دارند فرزندان خود را در مدارس ابتدایی کانادا ثبت نام کنند باید در خصوص هزینه ها از مسئولان مدرسه سوال کنند تا متوجه شوند که آیا دانش آموزان بین الملل ملزم به پرداخت شهریه هستند یا خیر. در برخی از مدارس دولتی کانادا، دانش آموزان بین الملل شهریه پرداخت نمی کنند و تنها هزینه اندکی برای شرکت در فعالیت های ورزشی، گردشی و فعالیت های اضافه پرداخت می کنند. هزینه تحصیل در مدارس ابتدایی بین 4.000 تا 8.000 دلار است.

هزینه تحصیل در مدارس راهنمایی و دبیرستان دولتی کانادا

همانند مدارس ابتدایی تحصیل در مدارس دوره متوسطه برای شهروندان کانادایی کاملا رایگان است. در خصوص هزینه تحصیل دانش آموزان بین الملل در مدارس دوره متوسطه باید گفت که مدارس دولتی کانادا هزینه حدود 8.000 دلار تا 14.000 دلار دریافت می کنند. لطفا با مسئولین مدرسه ای که می خواهید فرزندتان را در آن ثبت نام کنید در ارتباط باشید تا از هزینه های دقیق شهریه مطلع شوید. البته باید این نکته را در نظر گرفت که بورسیه مدارس کانادا برای دانش آموزان بین الملل در دسترس است. در ادامه هزینه تحصیل در مدارس دولتی کانادا در استان های مختلف را مشاهده می کنید:

اسامی استان هامیانگین شهریه سالانه
بریتیش کلمبیا15.000 دلار
انتاریو16.000 دلار
کبک12.000 دلار
آلبرتا12.000 دلار
منیتوبا11.000 دلار
نیوبرانزویک13.000 دلار
نیوفاندلند و لابرادور13.000 دلار
جزیره پرنس ادوارد10.000 دلار
ساسکاچوان12.000 دلار

 

هزینه تحصیل در مدارس زبان دولتی کانادا

مدارس زبان در کانادا معمولا دوره های خود را به صورت هفتگی و نه ترمی برگزار می کنند؛ از همین رو هزینه های کلاس ها در هر مدرسه متفاوت است و میزان شهریه توسط خود مدرسه تعیین می شود. در ادامه لیستی از هزینه تحصیل در مدارس زبان دولتی در برخی از شهرهای کانادا ارائه شده است:

 • تورنتو : دوره زبان انگلیسی 12 هفته ای: 3.500 دلار
 • کبک: دوره زبان فرانسوی 12 هفته ای: 3.500 دلار
 • ونکوور: دوره زبان انگلیسی 12 هفته ای: 4.000 دلار
 • کلگری: دوره زبان فرانسوی 12 هفته ای: 3.000 دلار
مدارس خصوصی کانادا
مدارس خصوصی کانادا

مدارس خصوصی در کانادا

دلایل بسیار زیادی برای انتخاب مدارس خصوصی در کانادا از سوی والدین برای تحصیل فرزندانشان وجود دارد. مدارس خصوصی کانادا نه تنها برنامه های آکادمی فوق العاده ای برای دانش آموزان در محیط های آموزشی مدرن فراهم می کنند، بلکه تعداد زیادی فوق برنامه در زمینه های مختلف از جمله هنر، موسیقی و ورزش برای محصلان خود ارائه می دهند. علاوه بر این، مدارس خصوص به سرعت با تغییرات جهانی در زمینه تکنولوژی و فرهنگ سازی مطابقت پیدا می کنند و جای تعجب نیست که بسیاری از رهبران سیاسی و تجاری جهان در این مدارس پرورش یافته اند.

بسیاری از مدارس خصوصی در کانادا از سیستم آموزشی بریتانیا تبعیت می کنند. این بدین معنا است که دانش آموزان علوم پایه را به صورت کامل فرا می گیرند و با وجود برنامه های متعدد تکمیلی فرصت های زیادی برای پرورش استعداد های خود دارند. نکته قابل توجه در مدارس خصوص کانادا این است که بسیاری از این مدارس دو زبانه و یا چند زبانه هستند. اکثر دانش آموزان از سن 12 سالگی وارد مدارس خصوص کانادا می شوند و تا 16 سالگی در این مدارس تحصیل می کنند. برخلاف مدارس دولتی در کانا، این مدارس با سرمایه های شخصی بنیانگذاران مدرسه اداره می شود و میزان شهریه آنها برای دانشجویان کانادایی و غیر کانادایی یکسان است. فارغ التحصیلان مدارس خصوصی در کانادا شانس بالایی برای دریافت پذیرش از بهترین دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در سراسر جهان را دارند. در ادامه لیست مدارس خصوصی در کانادا را مشاهده می کنید:

اسامی مدارس خصوصی کانادا
مدرسه Appleby College – اوک ویل
مدرسه The Bishop Strachan – تورنتو
مدرسه Branksome Hall- تورنتو
مدرسه Brentwood College – میل بی
مدرسه Crescent – تورنتو
مدرسه Crestwood Preparatory – تورنتو
مدرسه Crofton House – ونکوور
مدرسه Elmwood – اتاوا
مدرسه Havergal College – تورنتو
مدرسه Lakefield College – لیکفیلد
مدرسه Lower Canada College- مونترال
مدرسه Meadowridge – میپل ریج
مدرسه Ridley College – سنت کاترینز
مدرسه Shawnigan Lake – شاونیگان
مدرسه St. Andrew’s College – آرورا
مدرسه St. Clement’s – تورنتو
مدرسه St. George’s – ونکوور
مدرسه St. Michaels University School – ویکتوریا
مدرسه Strathcona-Tweedsmuir – کلگری
مدرسه The Study – مونترال
مدرسه Trinity College School- پورت هوپ
مدرسه University of Toronto Schools- تورنتو
مدرسه Upper Canada College – تورنتو
مدرسه Vancouver College – ونکوور
مدرسه York House School – ونکوور

 

هزینه تحصیل در مدارس خصوصی کانادا

بزرگترین تفاوت میان مدارس دولتی و مدارس خصوصی در کانادا میزان شهریه است. هزینه تحصیل در مدارس خصوصی در کانادا به عوامل متعددی از جمله اعتبار مدرسه، امکانات خوابگاه، هزینه های مربوط به کتاب های درسی و هزینه های فوق برنامه ها بستگی دارد.  البته باید گفت که هزینه تحصیل در بهترین مدارس خصوصی کانادا در بسیار کمتر از مدارس خصوصی معمولی در انگلیس و آمریکا است. هزینه تحصیل در مدارس خصوص کانادا بین 35.000 دلار تا 75.000 دلار در سال است. در ادامه هزینه تحصیل در برخی از مدارس خصوص کانادا ارائه شده است :

مدرسه Rothesay Netherwood – نیو برانزویک

 • کلاس 8-6 : 19.000 دلار
 • کلاس 12-9 : 20.000 دلار
 • هزینه مدرسه شبانه روزی: 50.000 دلار

مدرسه Sacred Heart – هالیفاکس نوا اسکوشیا

 • مهد کودک : 10.000 دلار
 • مدرسه ابتدایی ( تا کلاس ششم) : 12.000 دلار
 • مدرسه متوسطه ( کلاس 12-7): 13.000 دلار

مدرسه Ridley College – سنت کاترینز- انتاریو

 • مهد کودک : 12.000 دلار
 • کلاس 4-1 : 14.000 دلار
 • کلاس 6-5 : 19.000 دلار
 • کلاس 8-7 : 23.000 دلار
 • کلاس 12-9 : 28.000 دلار
 • هزینه مدرسه شبانه روزی: 55.000 دلار

مدرسه John’s-Ravenscourt School- وینپگ- مانیتوبا

 • مهد کودک: 13.000 دلار
 • کلاس 3-1: 15.000 دلار
 • کلاس 5-4: 15.000 دلار
 • کلاس 8-6: 17.000 دلار
 • کلاس 12-9 : 17.000 دلار
 • هزینه مدرسه شبانه روزی: 45.000 دلار

مدرسه Webber Academy – کلگری- آلبرتا

 • مهد کودک – کلاس 6: 16.000 دلار
 • کلاس 9-7: 16.000 دلار
 • کلاس 12-10: 17.000 دلار

مدرسه Michaels University School – ویکتوریا- بریتیش کلمبیا

 • مهد کودک- کلاس 5: 15.000 دلار
 • کلاس 8-6: 17.000 دلار
 • کلاس 12-9: 18.000 دلار
 • هزینه مدرسه شبانه روزی: 54.000 دلار

مدارس شبانه روزی در کانادا

مدارس شبانه روزی در کانادا زیر مجموعه مدارس خصوصی در این کشور هستند و همواره به دلیل داشتن سیستم آموزشی منحصر به فرد مورد توجه بسیاری از والدین از سراسر جهان قرار می گیرند. مطمئنا فرستادن فرزندان به مدارس شبانه روزی در کانادا یک ایده بسیار خوب است. اکثر مدارس شبانه روزی کانادا از شهرت جهانی برخوردار هستند و بسیاری از رهبران جهانی در حوزه های مختلف در این مدارس تحصیل کرده اند. با توجه به اینکه سیستم آموزشی در استان ها و مناطق مختلف توسط مقامات دولتی همان استان اداره می شود، مدارس شبانه روزی نیز مستلزم پیروی از قوانین آموزشی در استان مربوطه هستند.

حدود 25 مدرسه شبانه روزی در کانادا به ثبت رسیده است که معمولا از کلاس های 7 تا 12 سیستم آموزشی کانادا را ارائه می دهند. تعداد بالایی از مدارس شبانه روزی کانادا در استان های انتاریو، بریتیش کلمبیا، آلبرتا، کبک و نیوبرانزویک قرار دارند. این مدارس در به دسته های متفاوتی از جمله مدارس شبانه روزی پسرانه، مدارس شبانه روزی دخترانه، مدارس شبانه روزی مذهبی/کاتولیک، دبیرستان های شبانه روزی/

دبیرستان و غیره تقسیم می شوند. دانش آموزان مدارس شبانه روزی کانادا به راحتی در بهترین کالج ها و دانشگاه های این کشور برای تحصیل در رشته های مختلف پذیرفته می شوند. علاوه بر این، مدارس شبانه روزی به منظور دستیابی به اهداف تحصیلی دانش آموزان بهترین امکانات و منابع آموزشی درجه یک، خوابگاه های مجهز، برنامه های درسی در سطح جهانی و امکانات رفاهی و ورزشی در اختیار محصلان قرار می دهند. در ادامه لیست مدارس شبانه روزی کانادا را مشاهده می کنید:

لیست مدارس شبانه روزی در کانادا
مدرسه Columbia International College- انتاریو
مدرسه Albert College- انتاریو
مدرسه Shawnigan Lake – بریتیش کلمبیا
مدرسه Lakefield College– لیکفیلد
مدرسه Brentwood College– میل بی
مدرسه Pickering College – انتاریو
مدرسه Ashbury College – اتاوا
مدرسه دخترانه The Bishop Strachan – تورنتو
مدرسه Bodwell High– بریتیش کلمبیا
مدرسه Bishop’s College– کبک
مدرسه Bronte College – انتاریو
مدرسه دخترانه Branksome Hall – تورنتو
مدرسه پسرانه  Robert Land Academy – انتاریو
مدرسه Rothesay Netherwood– برانزویک
مدرسه St. Michaels University– ویکتوریا
مدرسه Ridley College – انتاریو
مدرسه Appleby College – انتاریو
مدرسه Stanstead College – استانستد
مدرسه Rosseau Lake College – رساو
مدرسه St. George’s – بریتیش کلمبیا
مدرسه St. Margaret’s – ویکتوریا
مدرسه St. Andrew’s College – انتاریو
مدرسه Trinity College – انتاریو

 

مدارس شبانه روزی کانادا
مدارس شبانه روزی کانادا

هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی کانادا

هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی کانادا شامل برنامه تحصیلی، محل اقامت و خوابگاه، مواد غذایی، استفاده از امکانات، سفرهای دانش آموزی، خدمات کتابخانه، مراقبت های بهداشتی و درمانی و برنامه های ورزشی و فرهنگی می شود. متوسط هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی کانادا بین 30.000 دلار تا 65.000 دلار در سال است. در ادامه هزینه تحصیل در برخی از مدارس شبانه روزی در کانادا ارائه شده است:

اسامی مدارس شبانه روزی کاناداهزینه تحصیل
مدرسه Ridley College51.000 دلار
مدرسه St. Andrew’s College74.000 دلار
مدرسه Brookes Westshore54.000 دلار
مدرسه Pickering College and Summer Camp30.000 دلار
مدرسه Rosseau Lake College63.000 دلار
مدرسه Albert College45.000 دلار
مدرسه Brentwood College78.000 دلار
مدرسه Bodwell High School120.000 دلار
مدرسه UNISUS Canada49.000 دلار
مدرسه Appleby College51.000 دلار
مدرسه Stanstead College39.000 دلار
مدرسه Trafalgar Castle62.000 دلار

 

خدمات موسسه حقوقی اصطهباناتی و تحصیل در مدارس کانادا

با توجه به شرایط خارق العاده مدارس کانادا برای دانش آموزان بین الملل، والدین زیادی خواستار تحصیل فرزندانشان در این مدارس هستند، اما واقعا چه کسانی موفق به دریافت ویزای دانش آموزی کانادا می شوند؟ آیا راهکار و فرایند مشخصی برای تحصیل در مدارس کانادا وجود دارد؟ اگر قصد دارید فرزندان خود را در مدارس کانادا ثبت نام کنید و نمی دانید از کجا شروع کنید، بهترین راه حل برای شما اعتماد به یک موسسه حقوقی برتر است.

موسسه حقوقی اصطهباناتی با بیش از یک دهه تجربه در خصوص اخذ ویزای تحصیلی و دانش آموزی در کانادا، با بررسی شرایط و درخواست های والدین و دانش آموزان و ارزیابی مدارس مختلف کانادا مطمئن ترین روش را برای دریافت پذیرش مدارس کانادا و اخذ ویزای تحصیلی در اختیار مراجعه کنندگان عزیز قرار می دهد. وکلا و مشاوران موسسه حقوقی اصطهباناتی با ارائه مشاوره های تخصصی در خصوص تحصیل در مدارس کانادا، تصمیم گیری را برای والدین آسان کرده و مسیر مهاجرتی دانش آموزان را مشخص می کنند.

آنها علاوه بر اخذ پذیرش از مدارس کانادا ( از جمله مدارس دولتی، مدارس خصوصی، مدارس شبانه روزی) به موکلان خود در مورد تمام مسائل مربوط به قوانین، شرایط و مدارک مهاجرت دانش آموزی به کانادا و امور کنسولگری و سفارت کانادا مشاوره می دهد. علاوه بر این، موسسه حقوقی اصطهباناتی برای دریافت محل سکونت و خوابگاه و آشنایی با دیگر دانش آموزان ایرانی مقیم کانادا به موکلان کمک می کند.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش مدارس کانادا

بسیاری از والدین به دلیل ارائه آموزش با کیفیت بالا و برای تضمین آینده فرزندانشان، خواستار ثبت نام آنها در مدارس کانادا هستند. حال اولین سوال که در ذهن متقاضیان تحصیل در مدارس کانادا بوجود می آید، این است که چگونه می توان در مدارس این کشور ثبت نام کرد؟ مدارک لازم برای اخذ پذیرش مدارس کانادا چیست؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم، در کانادا سیستم آموزشی فدرال وجود ندارد و مدارس توسط مقامات آموزشی در استان مربوطه مدیریت می شوند. بنابراین می توان گفت که مدارک لازم برای اخذ پذیرش مدارس کانادا در هر استان متفاوت است. علاوه بر این متقاضیان برای تحصیل در سطوح آموزشی مختلف ( سطح ابتدایی و متوسطه)  به مدارک متفاوتی نیاز دارند.

متقاضیان تحصیل در مدارس ابتدایی ( تا سن 14 سال ) می بایست فرم درخواست مدرسه مورد نظر را تکمیل و مدارک زیر را ارسال کنند:

 • ترجمه مدارک تحصیلی سالهای گذشته
 • ریز نمرات
 • مدارک هویتی
 • اثبات دسترسی به منابع مالی کافی برای حمایت از تحصیل
 • مدارک پزشکی
 • مدارک قبولی در آزمون ( در صورت نیاز)

توجه داشته باشید که دانش آموزان زیر 14 سال نیازی به ارائه مدارک زبان ندارند و این یک نکته مثبت در خصوص تحصیل در مدارس ابتدایی کانادا است.

دانش آموزان بین 14 تا 18 سال به منظور تحصیل در مدارس کانادا علاوه بر ارائه مدارک فوق ممکن است به ارائه مدارک زبان نیاز داشته باشند. قبل از ارائه درخواست برای مدارس کانادا حتما مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش را چک کنید.

مراحل اخذ پذیرش مدارس کانادا

مدارس کانادا همواره به دلیل ارائه استاندارد ها و کیفیت بالای آموزش یکی از بهترین مقاصد تحصیلی در سراسر جهان شناخته می شود. با توجه به اینکه افراد زیادی خواستار تحصیل در مدارس این کشور هستند، باید گفت که رقابت بالایی در میان متقاضیان برای اخذ پذیرش مدارس وجود دارد؟ چه کسانی در این رقابت پیروز می شوند؟ اطلاع دقیق از مراحل اخذ پذیرش مدارس این کشور مهم ترین گام برای تحصیل در این کشور است. در ادامه به جزئیات مراحل پذیرش در مدارس کانادا می پردازیم :

مرحله اول- انتخاب محل تحصیل

زمانی که برای تحصیل در مدارس کانادا می خواهید تصمیم گیری کنید، در اولین گام می بایست محل تحصیل خود را انتخاب کنید. اکثر دانش آموزان در خصوص انتخاب محل تحصیل در کانادا دچار ابهام می شوند و با تفاوت عمده مدارس در کانادا آشنایی ندارند. هر چند که هیچ محدودیتی برای انتخاب مدرسه برای دانش آموزان بین الملل در کانادا وجود ندارد، اما والدین می بایست بر اساس شرایط فرزندشان و انتظارتشان محل مناسبی را برای تحصیل فرزندانشان انتخاب کنند.

هر چند که مدارس دولتی در کانادا امکان پذیرش دانش آموزان بین الملل را دارند، اما بسیاری از والدین ترجیح می دهند فرزندان خود را در مدارس خصوصی به ویژه مدارس شبانه روزی ثبت نام کنند. تفاوت عمده مدارس دولتی و مدارس خصوصی در کانادا در میزان هزینه ها است.

مرحله دوم- بررسی شرایط

متقاضیان پس از انتخاب مدارس مورد نظر در کانادا، می بایست الزامات ورود به این مدارس را بررسی کنند. به منظور اخذ پذیرش در برخی از مدرسه های کانادا به شرکت و قبولی در آزمون های ورودی نیاز است. علاوه بر این برخی از موسسات تنها دانش آموزانی را پذیرش می کنند که دارای دانش بالا در علوم پایه و یا دستاوردهای علمی هستند. در نتیجه والدین می بایست از طریق تماس با مسئولان مدرسه یا چک کردن سایت از الزامات ورود به مدرسه مطمئن شوند

مرحله سوم-  ارائه درخواست

حال وقت آن رسیده که درخواست خود را ارائه دهید. اگر تمام الزامات پذیرش در مدرسه مورد نظر را دارید به منظور ارائه درخواست در مدارس کانادا، می بایست به سایت مدرسه انتخابی رجوع کرده و فرم درخواست آنلاین را تکمیل کنید. مطمئن شوید که تمام مدارک مورد نیاز را ضمیمه درخواست کرده اید؛ زیرا در غیر اینصورت درخواست شما توسط مسئولین موسسه رد می شود.

مرحله چهارم- دریافت نامه پذیرش

در صورتی که مدیران مدرسه با درخواست شما موافقت کنند برای تایید نهایی پذیرش، یک مصاحبه را ترتیب می دهند. در طول مصاحبه مدیران در مورد علایق و اهداف تحصیلی با دانش آموزان صحبت می کنند. در صورت قبولی در مصاحبه دعوتنامه ای از طرف مدرسه برای پذیرفته شدگان ارسال می شود.

مرحله پنجم: اخذ ویزای تحصیلی

دریافت ویزا برای تحصیل در مدارس کانادا الزامی است. دانش آموزان پس از دریافت نامه پذیرش با مراجعه به سفارت یا کنسولگری کانادا می توانند برای اخذ ویزای تحصیلی درخواست دهند.

اخذ پذیرش از مدارس کانادا
اخذ پذیرش از مدارس کانادا

مدارک مورد نیاز اخذ ویزا برای تحصیل در مدارس کانادا

بعد از دریافت پذیرش از مدرسه مورد نظر، در گام بعدی می بایست برای ویزا درخواست دهید. بدون دریافت ویزا امکان سفر به کانادا و تحصیل در مدارس این کشور وجود ندارد. از همین رو بسیار مهم است که مدارک مورد نیاز اخذ ویزا برای تحصیل در کانادا را آماده داشته باشید. در ادامه لیست این مدارک ارائه شده است:

 • پاسپورت
 • عکس
 • نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی معتبر
 • ریز نمرات برنامه های تحصیلی قبلی
 • اثبات پرداخت هزینه های سال اول تحصیل
 • آزمایشات پزشکی ( در صورت نیاز)
 • نامه عدم سوء پیشینه پلیس ( در صورت نیاز)
 • اثبات داشتن تمکن مالی

متقاضیان در زمان درخواست برای ویزا می بایست در خارج از کانادا باشند. در خصوص مدارک مورد نیاز برای ایمنی در برابر ویروس کوید 19 ، در صورتی که به طور کامل واکسینه شدید باید مدارک خود را به مامور مهاجرت ارائه دهید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای دانش آموزی

کانادا سرزمین فرصت های بی پایان است. هر ساله حدود تعداد قابل توجهی از دانش آموزان بین الملل، برای تحصیل در مدارس این کشور درخواست می دهند. تحصیل در مدارس کانادا به معنی سرمایه گذاری برای آینده است. با توجه به اینکه دانش آموزان در مدارس این کشور از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار هستند به راحتی می توانند در بهترین دانشگاه های کانادا و جهان پذیرفته شوند. دانش آموزان پس از دریافت پذیرش از مدارس در کانادا می بایست برای دریافت ویزای دانش آموزی اقدام کنند. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی به شرح زیر است:

 • مدارک هویتی: دانش آموزان می بایست مدارک هویتی از جمله پاسپورت معتبر را ارائه دهند.
 • نامه پذیرش مدرسه: یکی از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای دانش آموزی کانادا ارائه دعوتنامه یا نامه پذیرش مدرسه در کانادا است.
 • ارائه SOP ( انگیزه نامه) : متقاضیان می بایست در یک نامه انگیزه و اهداف تحصیلی خود در مدارس کانادا را توضیح دهند و مامور مهاجرت را قانع کنند که شما انگیزه کافی برای تحصیل در این کشور را دارید.
 • نامه تمکن مالی: والدین می بایست ثابت کنند که می توانند هزینه های تحصیل و اقامت فرزندانشان را تامین کنند.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی مدارس کانادا

دریافت ویزای تحصیلی برای حضور در مدارس کانادا الزامی است. هزینه درخواست ویزا برای دانش آموزان 150 دلار است. به منظور اخذ ویزای تحصیلی متقاضیان می بایست مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنند. لطفا توجه داشته باشید، در صورتیکه که به مراحل اخذ ویزا به صورت صحیح انجام نشود، متحمل هزینه های اضافه خواهید شد و همچنین وقت شما تلف می شود و ممکن است فرصت خود را برای حضور در مدارس کانادا از دست دهید، بنابراین با دقت مراحل اخذ ویزای تحصیلی مدارس در کانادا را دنبال کنید:

 • مرحله اول: دریافت نامه پذیرش از مدرسه انتخابی
 • مرحله دوم: درخواست برای ویزای تحصیلی و تکمیل فرم درخواست
 • مرحله سوم: پرداخت هزینه های درخواست و دریافت رسید
 • مرحله چهارم: انجام معاینات پزشکی توسط پزشکان تایید شده کانادا
 • مرحله پنجم: انتظار برای دریافت پاسخ به درخواست ویزا

اخذ بورسیه تحصیلی در مدارس کانادا

هر چند که در مقایسه با دیگر کشورهای مطرح جهان، هزینه تحصیل در مدارس کانادا کمتر است، با این حال بورسیه تحصیلی در مدارس کانادا موانع هزینه های تحصیل، زندگی و درمان را از سر راه دانش آموزان بین الملل برداشته است. ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد شده باشد که آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی در مدارس ابتدایی و دبیرستان کانادا وجود دارد ؟ در جواب این سوال باید گفت بورسیه های تحصیلی کانادا برای تمام سطح تحصیلی از ابتدایی تا دبیرستان در دسترس است. در ادامه با بورسیه تحصیلی در مدارس کانادا آشنا خواهیم شد:

 • بورسیه تحصیلی BeArt Presets Academic Scholarships

این بورسیه تحصیلی توسط BeArt برای تمام ملیت ها به منظور تحصیل در مدارس و دانشگاه های معتبر جهان از جمله کانادا ارائه می شود. بورسیه تحصیلی BeArt تنها بخشی از هزینه های تحصیل را پوشش می دهد.

 • مقاطع تحصیلی: دبیرستان/ کارشناسی/ کارشناسی ارشد
 • رشته های تحصیلی: تمام رشته ها
 • پوشش مالی: پارشال فاند
 • بورسیه Toptal STEM Scholarships for Women

 

بورسیه تحصیلی STEM به منظور ارتقای دانش زنان در رشته های علوم و مهندسی ارائه می شود. این بورسیه در سراسر مدارس و دانشگاه های معتبر کانادا در دسترس است.

 • مقاطع تحصیلی: دبیرستان/ کارشناسی/ کارشناسی ارشد
 • رشته های تحصیلی: علوم و مهندسی
 • پوشش مالی: پارشال فاند
 • بورسیه ThePensters Essay Writing Contest

این بورسیه تحصیلی یک بورسیه بین المللی است که توسط موسسه ThePensters برای تحصیل دانش آموزان بین الملل ارائه می شود. این بورسیه تحصیلی تنها بخشی از هزینه های تحصیل در مدارس کانادا را شامل می شود.

 • مقاطع تحصیلی: دبیرستان/ کارشناسی/ کارشناسی ارشد
 • رشته های تحصیلی: تمام رشته ها
 • پوشش مالی: پارشال فاند
بورسیه تحصیلی در مدارس کانادا
بورسیه تحصیلی در مدارس کانادا
 • بورسیه MobilitySeeker Outdoor Sports Scholarships

بورسیه MobilitySeeker تنها بخشی از هزینه های تحصیل دانش آموزان در آلمان را پوشش می دهد. این بورسیه تحصیلی را می توانید برای تمام مقاطع تحصیلی در آلمان دریافت کنید.

 • مقاطع تحصیلی: دبیرستان/ کارشناسی/ کارشناسی ارشد/دکترا
 • رشته های تحصیلی: تمام رشته ها
 • پوشش مالی: پارشال فاند
 • بورسیه تحصیلی Berows International Scholarship Program Test

بورسیه تحصیلی BISPT یک بورسیه تحصیلی برای تمام دانش آموزان بین الملل است که توسط برنامه بورسیه Berows ارائه می شود. این بورسیه تحصیلی تمام مقاطع آموزشی از جمله دبیرستان را شامل می شود.

 • مقاطع تحصیلی: دبیرستان/ کارشناسی/ کارشناسی ارشد
 • رشته های تحصیلی: تمام رشته ها
 • پوشش مالی: فول فاند

ویزای همراه برای تحصیل در مدارس کانادا

در بسیاری از کشورها، والدین نقش مهمی در خصوص تصمیم گیری برای تحصیل فرزندانشان در خارج از کشور ایفا می کنند، از همین رو آنها به بخش جدایی ناپذیر از زندگی فرزندان در کشور مقصد تبدیل می شوند. در خصوص تحصیل در کانادا باید گفت که یکی از والدین یا هدو آنها این امکان را دارند که همراه با فرزندشان به کانادا مهاجرت کنند. طبق قانون اساس کانادا دانش آموزان بین المللی زیر سن قانونی باید همراه والدین یا سرپرست قانونی خود در کانادا اقامت کنند. به این نکته توجه داشته باشید که والدینی که به همراه فرزندانشان به کانادا مهاجرت می کنند امکان تحصیل و کار در این کشور را ندارند مگر اینکه برای ویزاهای تحصیلی یا کاری درخواست دهند.

علاوه بر این، والدین می توانند برای دیدن فرزندانشان در طول تحصیل در مدارس کانادا از طریق ویزای اقامت موقت Temporary Resident Visa – TRV و یا مجوز سفر الکترونیکی Electronic Travel Authorization – eTA به کانادا سفر کنند. مدت اعتبار ویزای اقامت موقت 6 ماه است.

طبقه بندی مقاطع تحصیلی در کانادا

آموزش یکی از اولویت های اصلی در دومین کشور بزرگ جهان است که به عنوان یکی از معیارهای مدرنیزه در جهان شناخته می شود. سیستم آموزشی در کانادا در سطح فدرال، استانی و منطقه ای اداره می شود. هر استان دارای اختیارات قانونی برای مدیریت سیستم آموزشی و برنامه های آموزشی ارائه شده در مدارس منطقه خود می باشد. سیستم آموزشی در کانادا به 4 بخش اصلی از جمله آموزش پیش دبستانی، آموزش ابتدایی، آموزش متوسطه و تحصیلات تکمیلی یا تحصیلات عالی تقسیم می شود.

آموزش اجباری در تمام استان های کانادا به جز استان انتاریو و نیوبرانزویک برای دانش آموزان تا سن 16 سالگی اجباری است. در دو استان انتاریو و نیوبرانزویک آموزش دوره متوسطه تا سن 18 سالگی ارائه می شود. سال تحصیلی در مدارس کانادا شامل 190 روز تحصیلی است که از سپتامبر ( شهریور) شروع می شود و در پایان ماه ژوئن ( تیر ماه) به اتمام می رسد. سیستم آموزشی در مدارس کانادا شامل 12 پایه تحصیلی می شود. البته باید گفت که تنها در استان کبک مدارس دارای 11 پایه تحصیلی هستند.

طبق آخرین آمارهای رسمی دولت کانادا، حدود 90 درصد از شهروندان این کشور دوره دبیرستان را به اتمام می رسانند و از هر 7 کانادایی 1 نفر وارد دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها می شود. با توجه به تغییرات ایجاد شده در بازار کار کانادا و نیاز به نیروهای متخصص، در حال حاضر تقاضا برای ورود به دانشگاه های این کشور از سمت فارغ التحصیلان مدرسه های کانادا افزایش پیدا کرده است.

مهد کودک یا پیش دبستانی در کانادا

آموزش مهد کودک یا پیش دبستانی در کانادا برای کودکان 4 تا 5 سال ارائه می شود. البته در برخی از استان ها و مناطق کانادا یکسال به عنوان آموزش عمومی قبل از ورود به دوره ابتدایی برگزار می شود. برای مثال در استان های کبک، انتاریو، مانیتوبا، ساسکاچوان و آلبرتا یکسال تحصیلی اضافه به صورت کاملا رایگان برای کودکان ارائه می شود. در استان هایی که تنها یکسال به عنوان آموزش پیش دبستانی ارائه می شود، والدین می توانند کودکان خود را به مدارس خصوصی بفرستند و کودکان خود را برای آموزش ابتدایی آماده کنند.

نکته دیگر در خصوص آموزش مهد کودک یا پیش دبستانی در کانادا این است که این دوره آموزشی به جز در استان های در نوا اسکوشیا و نیوبرانزویک اجباری نیست. مهد کودک های کانادا برنامه های بسیار متنوعی را ارائه می کنند. برخی از این مراکز برنامه ها را تمام روز و برخی به صورت نیمه روز ارائه می کنند. برنامه های درسی در مهدکودک ها شامل آموزش الفبا، مهارت های اولیه برای خواندن و آموزش های ریاضی، موسیقی، هنر و می شود. هر چند که این برنامه ها به منظور آماده سازی کودکان برای آموزش دبستان انجام می شود اما هیچ سختگیری اعمال نمی شود. به طور کلی هدف اصلی مدارس پیش دبستانی در کانادا آموزش نحوه مشارکت در کارهای گروهی و همچنین همکاری با معلمان و همکلاسی هاست.

تحصیل مقطع ابتدایی در کانادا

آموزش ابتدایی در کانادا برای تمام کودکان بین سن 6 تا 7 سال اجباری است. تحصیل مقطع ابتدایی در کانادا شامل شش پایه می شود؛ یعنی کودکان تا سن 11 یا 12 سالگی در مقاطع ابتدایی تحصیل می کنند. معمولا تمام دروس در مقطع ابتدایی در کانادا توسط یک معلم  و در یک کلاس مشخص تدریس می شود. برنامه درسی دوره ابتدایی شامل مفاهیمی همچون ریاضی، خواندن، زبان، مطالعات اجتماعی، تاریخ، جغرافیا، علوم، موسیقی، هنر و ورزش می شود. توجه داشته باشید که اکثر برنامه های آموزشی به زبان انگلیسی ارائه می شود. البته در استان کبک که  فرانسوی زبان هستند، آموزش ها به زبان فرانسه است. هر چه دانش آموزان وارد سطوح بالاتر می شوند، برنامه های درسی سخت تر می شود زیرا دانش آموزان می بایست مهارت های جدید یاد بگیرند

تحصیل مقطع دبیرستان در کانادا
تحصیل مقطع دبیرستان در کانادا

تحصیل مقطع دبیرستان در کانادا

تحصیلات دوره متوسطه در کانادا به دو بخش متوسطه اول  و متوسطه دوم تقسیم می شود. دانش آموزان در مدارس کانادا پس از تکمیل دوره ششم، می توانند وارد دوره متوسطه اول یا به عبارتی مدارس راهنمایی شوند. دوره متوسطه اول شامل کلاس های هفتم و هشتم می شود. هدف اصلی دوره راهنمایی در مدارس کانادا این است که دانش آموزان را برای دبیرستان و تحصیلات تکمیلی آماده کنند. علاوه بر این دانش آموزان شروع به یادگیری زبان های جدید مثل اسپانیایی و یا فرانسوی می کنند. در استان کبک که زبان رسمی آنها فرانسه است، دانش آموزان زبان انگلیسی را فرا می گیرند.

دوره دبیرستان در مدارس کانادا پس از تکمیل موفقیت آموز کلاس هشتم آغاز می شود. دوره دبیرستان در اکثر استان های کانادا 4 ساله است و سن 14 الی 15 سالگی شروع و تا سن 17 الی 18 سالگی ادامه پیدا می کند. در استان انتاریو دوره دبیرستان 5 ساله است و پایه پنجم دبیرستان را 12+ می نامند. برنامه های درسی در دبیرستان های کانادا دانش آموزان را ملزم به یادگیری مهارت ها مشخصی می کند که بعد از فارغ التحصیلی آنها را برا ورود به بازار کار یا تحصیل در دانشگاه آماده می کند. در برخی از استان ها، دانش آموزان می توانند در برنامه های دارای دو اعتبار تحصیلی شرکت کنند و همزمان دروس دبیرستان و دانشگاه ها را با هم بگذرانند.

ثبت نام در مدارس کانادا

والدینی که قصد دارند فرزندان خود را در مدارس کانادا ثبت نام کنند در گام اول می بایست با مسئولان مدرسه تماس حاصل کرده و تعیین کنند که فرزندشان در کدام پایه باید ثبت نام شود. سپس از طریق سایت مدرسه الزامات ورود به پایه مورد نظر را چک کنند. برای ثبت نام در برخی از مدارس کانادا به شرکت در آزمون ورودی نیاز است. در صورتی که دانش آموزان تمام الزامات ورود به مدرسه را داشته باشند می توانند برای ثبت نام اقدام کنند. معمولا از والدین خواسته می شود که هزینه های یکسال تحصیلی را به حساب مدرسه واریز کنند. توصیه ما در خصوص ثبت نام در مدارس کانادا به والدین این است که چندین گزینه را بررسی کنند و انتخاب خود را تنها به یک مدرسه خاص محدود نکنند.

مدارک لازم برای ثبت نام مدارس کانادا

با توجه به اینکه مدرسه های کانادا دارای مقاطع تحصیلی مختلفی هستند و همچنین هر استان و مدرسه دارای الزامات مشخصی برای ثبت نام دانش آموزان است می توان گفت که مدارک لازم برای ثبت نام مدارس این کشور در مقاطع و استان های مختلف متفاوت است. با این وجود ما با بررسی مدارک لازم در استان ها و مدارس مختلف سعی کردیم مدارکی که در اکثر مراکز آموزشی این کشور مورد نیاز است را جمع آوری کنیم. در ادامه مدارک لازم برای ثبت نام مدارس کانادا ارائه شده است:

 • تکمیل فرم ثبت نام مدرسه
 • سوابق تحصیلی به همراه ریز نمرات ( ترجمه شده به زبان انگلیسی یا فرانسوی)
 • ارائه مدارک بانکی یا دیگر منابع مالی برای اثبات داشتن تمکن مالی والدین
 • پرداخت هزینه های یکسال تحصیلی
 • ارائه گواهی های پزشکی ( در صورت لزوم)

شرایط ثبت نام مدارس کانادا

تمام مدارس دولتی و خصوصی در کانادا امکان پذیرش دانش آموزان بین الملل را دارند. در خصوص شرایط ثبت نام مدارس کانادا باید گفت که اکثر مدارس با توجه به سوابق و دستاوردهای تحصیلی متقاضیان پذیرش انجام می دهند. اگرچه ارائه مدرک برای اثبات توانایی های زبان انگلیسی یا فرانسوی برای ثبت نام در مدرسه های کانادا الزامی نیست، اما دانش آموزانی با مهارت زبان از شانس بالایی برای پذیرش برخوردار هستند. از دیگر شرایط ثبت نام در مدارس کانادا می توان به نمرات در دروس پایه اشاره کرد. دانش آموزانی که دارای نمره های بالا در دروس ریاضی، زبان، شیمی، زیست و فیزیک هستند می توانند به دریافت پذیرش در مدارس کانادا امیدوار باشند.

نکته بسیار مهم در خصوص شرایط ثبت نام مدارس کانادا، زمان ارائه درخواست است. با توجه به اینکه مدارس کانادا بر اساس زمان ارسال درخواست، مدارک متقاضیان را بررسی می کنند، بنابراین دانش آموزانی که مدارک و درخواست خود را زودتر ارسال کرده اند شانس بیشتری برای دریافت پذیرش دارند. در مدارسی که آزمون ورودی از شرایط اصلی ثبت نام محسوب می شود، متقاضیان می بایست نمره مورد نیاز را کسب کنند، در غیر اینصورت شانسی برای دریافت پذیرش ندارند.

ثبت نام در مدارس کانادا
ثبت نام در مدارس کانادا

بهترین مدارس کانادا

سیستم آموزش منحصر به فرد و هزینه های مقرون به صرفه تحصیل در مدارس کانادا باعث شده که افراد زیادی خواستار تحصیل در این کشور باشند. مدارس کانادا به ویژه مدارس خصوصی این کشور همواره در میان برترین مراکز آموزشی جهان قرار دارند و بسیاری از رهبران جهانی در این مدارس آموزش دیده اند. در ادامه لیست بهترین مدارس کانادا ارائه شده است:

بهترین مدارس کانادا
مدرسه Ridley College
مدرسه St. Andrew’s College
مدرسه Brookes Westshore Private Boarding
مدرسه  Pickering College and Summer Camp
مدرسه Columbia International College
مدرسه Rosseau Lake College
مدرسه Albert College
مدرسه Brentwood College
مدرسه Bodwell
مدرسه UNISUS Canada
مدرسه Appleby College
مدرسه London International Academy
مدرسه Stanstead College
مدرسه Trafalgar Castle
مدرسه Trinity College
مدرسه Fulford Academy
مدرسه Shawnigan Lake
مدرسه Braemar College boarding

 

بهترین دبیرستان های کانادا

تحصیل در دبیرستان های کانادا مورد توجه بسیاری از دانش آموزان بین الملل برای تحصیل قرار گرفته است. در جواب این سوال که چرا تحصیل در دبیرستان های کانادا یک انتخاب ایده آل است باید گفت که با توجه به معتبر بودن مدارک دبیرستان های این کشور، فارغ التحصیلان به راحتی می توانند از بهترین دانشگاه های کانادا و جهان پذیرش بگیرند. دانش آموزان همچنین می توانند پس از اتمام تحصیلات وارد بازر کار شوند، زیرا آموزش های لازم برای کار در یک رشته خاص را فرا گرفته اند. در ادامه لیست بهترین دبیرستان های کانادا را مشاهده می کنید:

مدرسه Unionville
مدرسه London Central
مدرسه Bayview
مدرسه Southridge
مدرسه Little Flower
مدرسه Lakefield College
مدرسه Brentwood College
مدرسه Pickering College
مدرسه West Point Grey
مدرسه Old Scona
مدرسه Rundle College
مدرسه St Michael’s Choir
مدرسه York House
مدرسه Crofton House
مدرسه Columbia International College
مدرسه Albert College
مدرسه Ridley College
مدرسه Appleby College
مدرسه Colonel By
مدرسه Iroquois Ridge
مدرسه William Lyon Mackenzie
مدرسه Cardinal Carter Academy for the Arts
مدرسه St George’s
مدرسه Webber
مدرسه Ste Marguerite d’Youville
مدرسه West Island College
مدرسه Pierre Elliott Trudeau
مدرسه St. Michaels School

 

بهترین مدارس ابتدایی کانادا

دریافت یک آموزش جامع، پایه و اساس یک آینده موفق برای کودکان است. کانادا به دلیل امکانات آموزشی بالا در تمام سطوح مدارس در سراسر جهان شناخته شده است. دریافت آموزش با کیفیت در مقطع ابتدایی بسیار حائز اهمیت است زیرا پایه های تحصیل یک دانش آموز را تشکیل می دهد. در نتیجه انتخاب یک مدرسه ابتدایی خوب برای ساختن آینده فرزندان ضروری است. در ادامه بهترین مدارس ابتدایی کانادا معرفی شده است:

 • مدرسه دولتی Hill Mount- تورنتو

مدرسه دولتی Hill Mount یکی از بهترین مدارس ابتدایی کانادا است که در سال که در سال 1970 تاسیس شده است. این مدرسه با 325 دانش آموز دارای امکانات ورزشی، هنری و علمی زیادی است.

 • مدرسه دولتی Seneca Hill – تورنتو

مدرسه Seneca Hill کی دیگر از مدارس ابتدایی کانادا است که از مهد کودک تا پایه ششم را ارائه می دهد. این مدرسه دارای یک محیط خلاق برای پرورش استعداد کودکان است.

 • مدرسه خصوصی Mount Pleasant – ادمونتون

مدرسه Mount Pleasant با هدف ارائه آخرین سیستم های آموزشی به دنبال دریافت نتایج بهتر از دانش آموزان است.

 • مدرسه خصوصی Webber Academy – کلگری

مدرسه Webber Academy یکی از پیشروهای آموزش آکادمی در کانادا است که در سال 1997 تاسیس شده است. دانش آموزان از مقطع ابتدایی تا پایه دوازدهم می توانند در این مدرسه تحصیل کنند. نسبت دانش آموزان به معلم در این مدرسه 20:1 است.

 • مدرسه دولتی Arbor Glen- تورنتو

مدرسه دولتی Arbor Glen یکی از ده مدرسه ابتدایی برتر در کانادا است که در سال 1975 تاسیس شده است. نکته جالب توجه در مورد این مدرسه این است که زبان فارسی به دانش آموزان آموزش داده می شود.

 • مدرسه خصوصی Crofton House – ونکوور

مدرسه خصوصی Crofton House یکی از مدارس ابتدایی پیشرو در کانادا است که در سال 1898 تاسیس شده است. این مدرسه از کلاس پیش دبستانی تا پایه دوازدهم را ارائه می کند و همواره به دلیل استانداردهای بالای آموزشی در سراسر جهان شناخته شده است.

 • مدرسه خصوصی Southridge – سوری

مدرسه Southridge در استان بریتیش کلمبیا یکی از بهترین مدارس ابتدایی در کانادا است که به دلیل ارائه آموزش با کیفیت از مقطع ابتدایی تا دبیرستان مشهور است. این مدرسه که در سال 1993 تاسیس شده است، علاوه بر آموزش های آکادمی، فعالیت های هنری، ورزشی و موسیقی نیز ارائه می کند.

 • مدرسه خصوصی ClearWater Academy – کلگری

مدرسه ClearWater یک مدرسه خصوصی کاتولیک است که مقاطع مختلف تحصیلی از ابتدایی تا دبیرستان را ارائه می کند. این مدرسه به دلیل نتایج خوب تحصیلی در مقطع ابتدایی شناخته شده است.

ارزان ترین مدارس کانادا
ارزان ترین مدارس کانادا

ارزان ترین مدارس کانادا

هر چند که تحصیل در مدارس کانادا برای دانش آموزان بین الملل در مقایسه با بسیاری از کشورها مقرون به صرفه است، اما برخی از مدارس از هزینه های پایین تری را دریافت می کنند. در ادامه با ارزان ترین مدارس کانادا آشنا خواهید شد:

 • مدرسه Old Scona – ادمونتون
 • مدرسه Rundle College – کلگری
 • مدرسه York House – ونکوور
 • مدرسه Columbia International College – انتاریو
 • مدرسه AFNORTH International- برونسوم
 • مدرسه Brentwood College – میل بی
 • مدرسه West Carleton – دونرابین
 • مدرسه Keystone International – تورنتو
 • مدرسه Royal Crown Academic – تورنتو
 • مدرسه Fulford Academy – انتاریو

هزینه های زندگی روزانه دانش آموزان در کانادا

برخی از والدین در مورد هزینه های زندگی فرزندشان در کانادا نگرانی هایی دارند. میزان هزینه های تحصیلی دانش آموزان در کانادا به معیارهای متعددی از جمله نوع مدرسه، محل تحصیل، سبک زندگی و مقطع تحصیلی بستگی دارد. اکثر دانش آموزان بین الملل در مدارس کانادا در خوابگاه و محل های تعیین شده از طرف مدارس تحصیل می کنند، بنابراین نیازی به اجاره آپارتمان ندارند. علاوه بر این تقریبا تمام مدارس کانادا وعده غذایی در اختیار دانش آموزان قرار می دهند که هزینه آنها را در شهریه حساب می کنند.

در خصوص کتاب های درسی در مدارس دولتی کانادا، مدرسه کتاب ها را به دانش آموزان قرض می دهد و نیازی به خریداری کتاب نیست؛ اما در مدارس خصوصی دانش آموزان کتاب ها را خریداری می کنند. به طور متوسط هزینه های زندگی روزانه دانش آموزان در کانادا بین 800 تا 1200 دلار در ماه است.

وضعیت سکونت دانش آموزان بین المللی در کانادا

مدارس کانادا گزینه های اقامتی متعددی را در اختیار دانش آموزان بین الملل قرار می دهند. تمام مدارس خصوصی و برخی از مدارس دولتی در کانادا محل های اقامت دانش آموزی در خارج و یا داخل محوطه مدرسه ارائه می دهند. خوابگاه ها معمولا در محوطه دانشگاه قرار دارند و تعداد زیادی دانشجو را در خود جای می دهد؛ در حالیکه اقامت های خارج از محوطه دانشگاه همانند خانه های مسکونی هستند که معمولا ظرفیت شش دانش آموز را دارند.

شروع سال تحصیلی در مدارس کانادا

شروع سال تحصیلی در کانادا با توجه به اینکه هیچ سیستم آموزشی در سطح فدرال وجود ندارد و مدارس تحت نظارت مسئولان استانی مدیریت می شوند، ممکن است در برخی از استان ها متفاوت باشد. به طور کلی سال تحصیلی در کانادا از هفته اول ماه سپتامبر ( شهریور ماه) شروع می شود و تا پایان ژوئیه ( تیر ماه ) ادامه دارد. دانش آموزان به مدت 10 ماه در مدارس این کشور تحصیل می کنند.

ساعت آموزش در مدارس کانادا

ساعت آموزش در مدارس کانادا  در سطح ابتدایی معمولا از ساعت 8.30 صبح شروع می شود و 3 یا 3.30 بعد از ظهر تمام می شود و یک ساعت برای صرف ناهار اختصاص داده می شود. همچنین دو زنگ استراحت 15 دقیقه ای وجود دارد که در این بین دانش آموزان و معلمان استراحت می کنند. در دبیرستان های کانادا، ساعت آموزش معمولاً از 8.30 صبح تا 2.30 بعد از ظهر است و فعالیت های فوق برنامه و ورزش بعد از ساعت مدرسه ارائه داده می شود. کلاس ها در مدارس دولتی کانادا از دوشنبه تا جمعه برگزار می شود و شنبه و یکشنبه روزهای تعطیلی است.

مدارس ایرانی در کانادا

آیا در خصوص مدارس ایرانی در کانادا اطلاعاتی دارید؟ در کشور کانادا و در برخی از ایالت ها مدارسی برای تحصیل دانش آموزان ایرانی تاسیس شده است. این مدارس بیشتر در شهرهای تورنتو، مونترال و ادمونتون قرار دارند. در این مدارس علاوه بر آموزش زبان انگلیسی و فرانسوی، زبان و ادبیات فارسی به دانش آموزان آموزش داده می شوند. مدارس ایرانی در کانادا از کیفیت بالای آموزشی برخوردار بوده و دارای محیط امن برای تحصیل و زندگی دانش آموزان ایرانی هستند.

برخی از مدارس ایرانی در شهرهای بزرگ و مهم کانادا

اکثر مدارس ایرانی در شهرهای بزرگ کانادا که دارای جمعیت زیادی ایرانی هستند واقع شده اند. به دانش آموزان در این مدارس علاوه بر آموزش دروس استاندارد سیستم آموزشی کانادا زبان فارسی، تاریخ و فرهنگ ایران نیز آموزش داده می شود. در ادامه برخی از مدارس ایرانی در شهرهای بزرگ و مهم کانادا  از جمله لیست مدارس ایرانی در تورنتو ارائه شده است:

اسامی مدارسشهر
مدرسه بین‌المللی البرزتورنتو
مدرسه فارسی تورنتوتورنتو
مدرسه ایرانیانتورنتو
مدرسه ایرانیان ادمونتونادمونتون
مدرسه ایرانی فردوسیمونترال
مدرسه فارسی شاه مقصودیتورنتو- ونکوور
مدرسه ایرانی دهخدامونترال
مدرسه ایرانی فیوچر اسکیلزانتاریو

 

مدرسه ایرانی فردوسی در مونترال

با توجه به اینکه شهر مونترال یکی از بهترین مراکز آموزشی در استان کبک و کانادا است، می توان گفت وجود مدارس ایرانی در این شهر یک نقطه عطف برای دانش آموزان فارسی زبان به حساب می آید. مدرسه ایرانی فردوسی در مونترال با بیش از 25 سال سابقه درخشان آموزشی از امکانات تحصیلی برجسته برای دانش آموزان در مقاطع مختلف ( مهد کودک، ابتدایی، دبیرستان) برخوردار است. در مدرسه ایرانی فردوسی علاوه بر آموزش دروس اصلی سیستم آموزش و پرورش کبک، دروس مدارس ایرانی نیز آموزش داده می شود. مدارک ارائه شده توسط این مدرسه مورد تایید نظام آموزشی کانادا است.

مدارس ایرانی در کانادا
مدارس ایرانی در کانادا

مدرسه ایرانی دهخدا در مونترال

مدرسه ایرانی دهخدا در مونترال در سال 2010 تاسیس شده است. هدف اصلی این مدرسه آموزش فرهنگ و ادبیات فارسی به دانش آموزان ایرانی است مدرسه ایرانی دهخدا به صورت کاملا مستقل فعالیت می کند و به هیچ سازمان خاصی وابسته نیست. در این مدرسه علاوه بر آموزش زبان و ادبیات فارسی، فوق برنامه های جالبی از جمله موسیقی و تئاتر با موضوع داستان های قدیمی ایرانی برای دانش آموزان ارائه می شود.

مدرسه ایرانیان ادمونتون

مدرسه ایرانیان ادمونتون یکی دیگر از مدارس برجسته ایرانی در کانادا است که همانند دیگه مدارس ایرانی به آموزش مفاهیم کتاب های فارسی به دانش آموزان می پردازد. نکته جالب توجه در مورد این مدرسه این است که مدرسه ایرانیان از تکنیک های خلاقانه ای برای ارائه برنامه های تحصیلی و جذب دانش آموزان استفاده می کند. مدرسه ایرانیان ادمونتون دارای ظرفیت پذیرش 30 دانش آموز در رده سنی 4 تا 12 سال است.

اقامت کانادا از طریق تحصیل فرزندان در مدارس کانادا

برای خیلی از والدین سوال است که آیا امکان دریافت اقامت کانادا از طریق تحصیل فرزندان در مدارس کانادا امکان پذیر است یا خیر؟ در این خصوص باید گفت که اگر چه والدین می توانند به عنوان همراه دانش آموز به کانادا سفر کنند، اما اجازه کار و تحصیل در این کشور را ندارند. والدین به منظور اخذ اقامت کانادا از طریق تحصیل فرزندان در مدارس کانادا می توانند پس از ورود به این کشور به دنبال کار باشند. در صورتیکه که موفق به پیدا کردن کار شدند، می بایست مجوز اقامت خود را به مجوز کار تغییر دهند. علاوه بر این والدین می توانند برای ویزای تحصیلی در صورت اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های معتبر کانادا درخواست دهند.

وضعیت اقامت پس از تحصیل در مدارس کانادا

دانش آموزان بین الملل پس از تحصیل در مدارس کانادا می توانند برای پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های این کشور درخواست دهند و مجوز اقامت خود را تمدید کنند. علاوه بر این، تمام دانش آموزان بین الملل پس از تحصیل در مدارس کانادا می توانند از مجوزهای کار پس از فارغ التحصیلی استفاده کنند. مجوز کار پس از تحصیل (Post-Graduate Work Permit ) یا به اختصار PGWP پس از تکمیل برنامه های تحصیلی در کانادا صادر می شود و اعتبار آن معادل با سال های تحصیل متقاضی در کانادا است. برای درخواست مجوز PGWP متقاضیان باید حداقل 18 سال سن داشته باشند.

موقعیت ورود به دانشگاه پس از تحصیل در مدارس کانادا

هیچ شکی نیست که رقابت بالایی در میان دانش آموزان سراسر جهان برای تحصیل در دانشگاه های کانادا وجود دارد. این رقابت به دلیل محدود بودن تعداد کرسی های ارائه شده در رشته های خاص و هزینه پایین تحصیل در این کشور ایجاد شده است. با این وجود دانش آموزانی که که در مدارس کانادا تحصیل کرده اند به راحتی می توانند از بهترین دانشگاه های این کشور پذیرش بگیرند. علاوه بر این با توجه به اینکه دیپلم مدرسه های کانادا در سراسر جهان شناخته شده است، فارغ التحصیلان مدارس این کشور می توانند در دانشگاه های ایالت متحده آمریکا و انگلستان پذیرش دریافت کنند.

سیستم آموزشی مدارس کانادا

ارائه آموزش با کیفیت به عنوان یکی از اولویت های اصلی دولت کانادا باعث شده این کشور در میان برترین های جهان به خاطر داشتن سیستم آموزشی منحصر به فرد قرار بگیرد. همانطور که قبلا اشاره شد در کانادا سیستم آموزشی در سطح فدرال مدیریت نمی شود و هر استان به صورت جداگانه دارای سیستم آموزش و پرورش مختص خود است؛ در نتیجه ممکن است موارد زیر در برخی از استان ها کمی متغیر باشد. به طور کلی، در اکثر استان های کانادا، اگر چه مهد کودک اجباری نیست اما معمولا کودکان در سن 4 یا 5 سالگی به مهد کودک می روند. سپس از سن 6 سالگی وارد تحصیلات مقطع ابتدایی می شوند که در این کشور اجباری است. تحصیلات مقطع ابتدایی در کانادا 6 سال طول می کشد بدین معنی که دانش آموزان از پایه اول تا ششم در مدارس ابتدایی تحصیل می کنند. سپس دانش آموزان وارد مقطع متوسطه می شوند. مقطع متوسطه در مدارس کانادا شامل کلاس هفتم تا دوازدهم می شود. دانش آموزان در مدارس کانادا تا سن 16 سالگی و در برخی از استان ها تا سن 18 سالگی تحصیل می کنند. پس از فارغ التحصیلی از مدارس، دانش آموزان می توانند برای تحصیل در دانشگاه ها و کالج های این کشور درخواست دهند.

تفاوت سیستم آموزش ایران و کانادا

یکی از مشخصه های اصلی هر کشور، سیستم آموزشی آن است. سیستم آموزشی کشورها بر اساس اهداف، چشم اندازها و سیاست های هر کشور تعیین و تبیین می شود. کانادا به عنوان یکی از قطب های تحصیلی جهان، مورد توجه بسیاری از محصلان به ویژه دانش آموزان ایرانی قرار گرفته است. تفاوت اصلی سیستم آموزش ایران و کانادا در سیستم یکپارچه آموزشی است. برخلاف ایران که دارای یک سیستم آموزش پرورش واحد در کل کشور است، سیستم آموزش در کانادا در هر استان متفاوت است. به طور مثال سیستم آموزش و پرورش در استان کبک با سیستم آموزش در استان آلبرتا متفاوت است.

یکی دیگر از تفاوت های مهم سیستم آموزش ایران و کانادا در برنامه های درسی ارائه شده توسط مدارس دو کشور است. سیستم آموزشی در ایران بیشتر بر پایه علوم تئوری است و دانش آموزان دارای پایه های قوی در دروس اصلی همچون ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست هستند. اما در سیستم کانادا، آموزش ها بیشتر بر پایه فعالیت های اجتماعی، فعالیت های گروهی، تقویت ویژگی های شخصیتی و مهارت های لازم برای ورود به بازار کار بنا شده است. در نتیجه فارغ التحصیلان مدارس ایرانی هر چند که دارای دانش قوی در زمینه علوم پایه هستند اما توانایی ورود به بازار کار و کسب درآمد را ندارند. در صورتیکه دانش آموزان کانادایی که از مدارس فارغ التحصیل می شوند به راحتی می توانند وارد بازار کار شده و درآمدزایی کنند.

در خصوص سالهای تحصیل در سیستم آموزشی ایران باید گفت آموزش اجباری در ایران از سن 7 سالگی شروع میشود و دانش آموزان ملزم به تحصیل در مدارس ابتدایی هستند. همچنین دانش آموزان می بایست تا سن 18 سالگی در مدارس تحصیل کنند تا موفق به دریافت مدرک دیپلم شوند. در سیستم آموزشی کانادا، آموزش اجباری از سن 6 سالگی شروع می شود و در اکثر استان های این کشور تا سن 16 سالگی ادامه پیدا می کند.

سیستم آموزشی در مدارس کانادا
سیستم آموزشی در مدارس کانادا

نکات تکمیلی در خصوص تفاوت سیستم آموزشی ایران و کانادا

همانطور که اشاره کردیم، سیستم آموزشی ایران و کانادا با یکدیگر تفاوت های برجسته ای دارند. این تفاوت ها نه تنها در تعداد سالهای آموزش اجباری در مدارس بلکه در برنامه های درسی نیز به شدت به چشم می خورد. تمرکز ویژه بر روی علوم پایه در مدارس ایران و ارائه مهارت های زندگی و محیط کار در مدارس کانادا از عمده ترین تفاوت های سیستم آموزشی در این کشور است. یکی دیگر از نکات تکمیلی در خصوص تفاوت سیستم آموزشی در ایران و کانادا این است که دریافت آموزش در پیش دبستانی یا مهد کودک در برخی از استان های این کشور ( استان های نوا اسکوشیا و نیوبرانزویک) برای کودکان چهار تا پنج سال اجباری است. دانش آموزان در مدارس ابتدایی کانادا معمولا به آموزش دروسی همچون ریاضی، زبان انگلیسی، تاریخ، هنر، موسیقی و ورزش می پردازند، در حالیکه در مدارس ایرانی تمرکز بیشتر بر روی دروس تئوری است.

در کانادا دوره متوسطه به دو بخش متوسطه اول و متوسطه دوم تقسیم می شود. متوسطه اول شامل کلاس های هفتم و هشتم و متوسطه دوم شامل کلاس های نهم تا دوازدهم می شود. در سیستم آموزشی کانادا انواع مختلف مدارس وجود دارد که در سیستم آموزشی ایران بدین گونه نیست. در کانادا علاوه بر مدارس دولتی و خصوصی، مدارس شبانه روزی و مدارس مذهبی و مدارس کاتولیک نیز وجود دارد. یکی دیگر از تفاوت های سیستم آموزشی ایران و کانادا زمان شروع سال تحصیلی است. در کانادا سال تحصیلی از اوایل شهریور شروع می شود و تا پایان خرداد ماه ادامه دارد. به طور کلی دانش آموزان ده ماه در مدرسه تحصیل می کنند. در خصوص ساعات آموزش نیز دانش آموزان در مدارس کانادا معمولا کودکان از 8 صبح تا 3 بعد از ظهر در حال یادگیری هستند.

قوانین مدارس کانادا

در هر استان کانادا با توجه به فرهنگ جامعه، قوانین و الزامات متفاوتی برای رفتار و انضباط دانش آموزان در مدرسه در نظر گرفته می شود. در مدارس این کشور به طور کلی فارغ از کل