071-9100-9242  |  021-8872-4227 | 

بستن

لیست جامع دانشگاه های کانادا

لیست جامع دانشگاه های کانادا

لیست جامع دانشگاه های کانادا

از ما مشاوره رایگان دریافت کنید !

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

 موسسه ی مهاجرتی میرداماد، مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

با ما در ارتباط باشید

مشاوره رایگان تهران

مشاوره رایگان شیراز

ثبت درخواست مشاوره فوری

کشور کانادا واقع در نیمه شمالی قاره آمریکای شمالی به دلایل فراوانی در بالاترین فهرست مقاصد مهاجرت تحصیلی متقاضیان ایرانی قرار دارد. این کشور با دارا بودن جذابیت های طبیعی، جنگل ها، دریاچه ها، کوه ها و مناظر منحصر به فرد خود در جهان شناخته شده است. علاوه بر این چند فرهنگی بودن جامعه این کشور، رفتار مناسب با مهاجران و همچنین فرهنگ و آداب و رسوم غنی این کشور موجب شده است تا هر ساله میزبان تعداد زیادی از متقاضیان بین المللی برای تحصیل باشد.

مطالعه بیشتر:

مهاجرت تحصیلی به کانادا

مهاجرت به کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا

تحصیل در کانادا

شهرهای دانشجویی تورنتو، مونترال، ونکوور و اتاوا و همچنین کبک از بهترین شهرهای دانشجویی این کشور می باشند. تورنتو بزرگترین شهر کانادا است و دانشگاههای تورنتو و دانشگاه های ونکوور را می توان از بهترین دانشگاه های کشور کانادا محسوب کرد.

به طور کلی هزینه های تحصیل در دانشگاههای تورنتو، دانشگاه های ونکوور، دانشگاه های بریتیش کلمبیا، دانشگاه های آلبرتا و دیگر دانشگاه های کشور کانادا از دانشگاه های دیگر کشورهای انگلیسی زبان مانند آمریکا، استرالیا و انگلستان ارزان تر است. هزینه های تحصیل در بهترین دانشگاه های کشور کانادا بر اساس نوع برنامه تحصیلی و مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه متفاوت است.

به طور متوسط هزینه های تحصیل در کانادا برای مقطع کارشناسی از حدود 17.337 دلار کانادا معادل 10.200 پوند شروع می شود.

بر این اساس در مقاله لیست جامع دانشگاه های کانادا به بررسی دانشگاه های تورنتو، دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در کانادا و دانشگاه های دولتی هر استان کانادا می پردازیم. علاوه بر این دانشگاه های خصوصی کانادا، دانشگاه های بریتیش کلمبیا، دانشگاه های آلبرتا، دانشگاه های مانیتوبا، دانشگاه های کبک و کالج های کانادا را نیز مورد ارزیابی قرار می دهیم.

اگر قصد تحصیل در ارزان ترین دانشگاه های کشور کانادا را دارید و از راحت ترین دانشگاه کانادا برای پذیرش و دانشگاه های برتر کانادا اطلاعی ندارید، مطالعه این مقاله جامع را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

 

کانادا در آموزش 2022 دارای چه رتبه ای است؟

سیستم رتبه بندی QS در سال 2022 رشته های تحصیلی دانشگاه های جهان را به صورت رتبه بندی جهانی ارائه کرده است. در این رتبه بندی و رنکینگ که 7 حوزه تحصیلی در بین 10 رشته برتر جهانی مورد بررسی قرار گرفت، کشور کانادا رتبه های جهانی زیر را در آموزش این رشته ها در دانشگاه های خود کسب کرد:

رتبه جهانی دانشگاه های کشور کانادا در رشته آموزش: رتبه 4

رتبه جهانی دانشگاه های کشور کانادا در حوزه رشته های ورزشی: رتبه 5

رتبه جهانی دانشگاه های کشور کانادا در حوزه رشته آناتومی و فیزیولوژی: رتبه 8

رتبه جهانی دانشگاه های کشور کانادا در رشته داروسازی و فارماکولوژی: رتبه 9

رتبه جهانی دانشگاه های کشور کانادا در رشته فلسفه: رتبه 10

رتبه جهانی دانشگاه های کشور کانادا در رشته پزشکی: رتبه 10

رتبه جهانی دانشگاه های کشور کانادا در رشته پرستاری: رتبه 10

 

کشور کانادا در رشته های پزشکی، پرستاری، داروسازی، آناتومی و فیزیولوژی و ورزش و آموزش دارای رتبه های زیر 10 در جهان است.

 

رنکینگ دانشگاه های کشور کانادا در سال 2022

یکی از مطرح ترین و معتبرترین سیستم های رتبه بندی و رنکینگ دانشگاه های کشور کانادا سیستم جهانی QS است. بر اساس رنگینگ و رتبه بندی سیستم QS در سال 2022 در حدود 28 دانشگاه کانادا در رتبه های جهانی قرار دارند. دانشگاه های تورنتو از جمله برترین دانشگاه کانادا در سیستم جهانی QS می باشد که با یک پله صعود در رتبه 26 جهانی قرار گرفته است.

دانشگاه مک گیل نیز با صعود چشمگیر 4 رتبه در رنکینگ دانشگاه های کشور کانادا در رتبه 27 قرار دارد. دانشگاه بریتیش کلمبیا که در بین 50 دانشگاه برتر جهان بود اکنون در جایگاه 46 سیستم جهانی رنکینگ و رتبه بندی QS قرار گرفته است.

 

دانشگاه های برتر کانادا در سال 2022

بسیاری از دانشگاه های کشور کانادا با دارا بودن تنوع رشته های تحصیلی و همچنین امکانات آموزشی و رفاهی در لیست جامع دانشگاه های کانادا در رتبه های برتر ملی و بین المللی قرار دارند. اما برخی از این دانشگاه ها به دلیل دارا بودن ویژگی های خاص در رنکینگ دانشگاه های کشور کانادا و دانشگاه های جهان در جایگاه های تک رقمی می درخشند. در این بخش از مقاله لیست جامع دانشگاه های کانادا به ارائه دانشگاه های برتر کانادا در سال 2022 و رنکینگ های جهانی آن ها بر اساس سیستم رتبه بندی دانشگاه های جهان QS می پردازیم:

رنکینگ ملی (در کشور کانادا)رنکینگ جهانی (دانشگاه های جهان)دانشگاهمکان
126دانشگاه تورنتوشهر تورنتو
227دانشگاه مک گیلشهر مونترال
346دانشگاه بریتیش کلمبیاشهر ونکوور
4111دانشگاه مونترالشهر مونترال
5126دانشگاه آلبرتاشهر ادمنتون
6140دانشگاه مک مسترشهر همیلتون
7149دانشگاه واترلوشهر واترلو
8170دانشگاه وسترنشهر لندن
9230دانشگاه اوتاواشهر اوتاوا
10235دانشگاه کلگریشهر کلگری

 

دانشگاه های تورنتو

شهر تورنتو در منطقه اونتاریو کانادا و با جمعیت بالغ بر 2.600.000 قرار دارد. این شهر که از مناطق توریستی جهان است در زمره یکی از بهترین شهرهای دانشگاهی کانادا است. هر ساله بیش از 3 میلیون توریست از این شهر دیدن می کند. شهر تورنتو به عنوان چهارمین نقطه قابل سکونت جهان با دارا بودن بالاترین سطح استانداردهای زندگی و فراوانی گزینه های غذایی و سرگرمی و تفریح، آسمان خراش های زیبا و جذابیت های طبیعی از شهرهای بی نظیر جهان است.

بالا بودن سطح کیفیت آموزشی دانشگاهای تورنتو کانادا که در راستای کیفیت آموزشی دانشگاه های جهان است، دانشگاههای تورنتو را به یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای متقاضیان بین المللی تبدیل کرده است.

دانشگاه تورنتو یکی از شناخته شده ترین دانشگاهای تورنتو کانادا است. وجود فرصت های شغلی متنوع و مشاغل پاره-وقت دانشجویی و همچنین اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاههای تورنتو از جمله دلایل گرایش متقاضیان بین المللی برای تحصیل در این دانشگاه ها و کالج های تورنتو است.

دانشگاهای تورنتو کانادا در فهرست بهترین دانشگاه های کانادا و جهان قرار دارند. در جدول زیر در عنوان لیست جامع دانشگاه های کانادا به ارائه لیست دانشگاه های کانادا در شهر تورنتو و دانشگاههای تورنتو می پردازیم:

تعداد موسسه های آموزشی در تورنتو99
تعداد موسسه های آموزشی و دانشگاه های خصوصی کانادا در تورنتو62
تعداد موسسه های آموزشی31
تعداد دانشگاه های پزشکی تورنتو29
تعداد کالج ها و دانشگاه های تورنتو22
تعداد مراکز تحقیقاتی در تورنتو7
تعداد کتابخانه ها و موزه ها در تورنتو4

 

 

بالا بودن سطح کیفیت آموزشی دانشگاهای تورنتو کانادا در راستای برترین دانشگاه های جهان این دانشگاه ها را به یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای متقاضیان بین المللی تبدیل کرده است.

دانشگاه ها و کالج های تورنتو

دانشگاه های یورک و رایرسون و دانشگاه تورنتو از بهترین دانشگاه های کانادا و دانشگاه های تورنتو محسوب می شوند. هزینه های تحصیل در دانشگاه یورک برای مقطع کارشناسی سالانه از حدود 16.983 دلار کانادا و برای مقطع کارشناسی ارشد سالانه از حدود 19.298 دلار کانادا می باشد. هزینه های تحصیل در دانشگاه رایرسون برای مقطع کارشناسی سالانه از حدود 23.000 دلار کانادا و برای مقطع کارشناسی ارشد سالانه از حدود 20.000 دلار کانادا است.

کالج هامبر، کالج سنتنیال، کالج جورج براون، کالج اوکد، کالج مموریال، کالج رجیس، کالج تجاری و تکنولوژی یو سی سی بی تی، کالج بین المللی زبان و کالج مدیسون از بهترین کالج های کانادا و کالج های تورنتو محسوب می شوند.

علاوه بر این دانشگاه ویکتوریا و دانشگاه اوکد از جمله دانشگاهای تورنتو کانادا است که سالانه مقصد مهاجرت تحصیلی بسیاری از متقاضیان بین المللی است. از کالج های تورنتو و دانشگاه های این شهر موارد زیر را می توان نام برد.

 

York University دانشگاه یورک
Ryerson University    دانشگاه رایرسون
Humber College کالج هامبر
Centennial College کالج سنتنیال
George Brown College    کالج جورج براون
OCAD University کالج اوکد
Michener Institute for Applied Health Sciences موسسه علمی کاربردی
Canadian Memorial Chiropractic Collegeکالج مموریال
Tyndale College & Seminary کالج تیندال  و سمیناری
Regis College University of Toronto کالج رجیس
UCCBT – Upper Career College Business & Technology کالج تجاری و تکنولوژی یو    سی سی بی تی
ILAC – International Language Academy of Canada     آکادمی بین المللی زبان  کانادا
Victoria University دانشگاه ویکتوریا
Upper Madison College کالج آپر مدیسون
Institute for Christian Studies موسسه مطالعات مسیحیت
University of Toronto – University of St. Michael’s College     کالج سنت مایکل
Academy of Design Toronto آکادمی طراحی تورنتو
University of Toronto – Wycliffe College کالج وای کلیف
Seneca College     کالج سنکا
University of Trinity College کالج ترینیتی
Ted Rogers School of Management      کالج مدیریت تد روگر
SSLC — Sprott Shaw Language College     کالج زبان اسپروت شاو
Rotman School of Management کالج مدیریت روتمن

 

مهم ترین دانشگاه ها و کالج های تورنتو

از مهم ترین دانشگاههای تورنتو دانشگاه یورک، دانشگاه رایرسون، دانشگاه تورنتو و دانشگاه ترینت را می توان نام برد. مهم ترین کالج های تورنتو در فهرست بهترین کالج های کانادا کالج های سنکا، کالج جورج براون، کالج سنتنیال و کالج هامبر می باشد. علاوه بر این کالج تیندال و اوکد نیز در لیست بهترین کالج های تورنتو قرار دارند.

 

از مهم ترین دانشگاههای تورنتو دانشگاه یورک، دانشگاه رایرسون، دانشگاه تورنتو و دانشگاه ترینت را می توان نام برد

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در کانادا

متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه های کشور کانادا و بازگشت به کشور ایران پس از تمام شدن دوره تحصیلی خود را دارند، مورد تایید بودن دانشگاه های کشور کانادا از لحاظ وزارت بهداشت ایران برای آن ها حائز اهمیت فراوانی است. در واقع متقاضیانی مجوز کار و طبابت و یا ادامه تحصیل در ایران را خواهند داشت که از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در کانادا فارغ التحصیل شده باشند.

وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران هر سال لیست جامع دانشگاه های کانادا که مورد تایید این دو وزارت خانه می باشند را اعلام می کنند. اما بر اساس آخرین گزارش وزارت بهداشت در سال 1400 از این به بعد لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در کانادا هر 2 سال یکبار اعلام خواهد شد.

متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته های گروه علوم پزشکی کانادا را دارند و می خواهند برای کار و طبابت و یا ادامه تحصیل پس از فارغ التحصیلی به ایران بازگردند، باید در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در کانادا تحصیل کنند. تحصیل در این دانشگاه های برتر کانادا دارای مزایای فراوانی برای متقاضیان ایرانی است.

بر این اساس در این بخش از عنوان لیست جامع دانشگاه های کانادا به ارائه لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در کانادا در سال 2022-2023 می پردازیم. در این لیست 22 دانشگاه برتر کانادا به چشم می خورد که از دانشگاه های برتر کانادا می باشند و در سیستم رتبه بندی QS رتبه های برتر را کسب کرده اند:

دانشگاه بریتیش کلمبیاUniversity of Columbia
دانشگاه آلبرتاUniversity of Alberta
دانشگاه مونترالUniversity of Montreal
دانشگاه کبکUniversity of Quebec
دانشگاه دالهوزیDalhousie University
دانشگاه مک گیلMcGill University
دانشگاه لاوالLaval University
دانشگاه مک مسترMcMaster University
دانشگاه مموریالMemorial University
دانشگاه کوئینزQueens University
دانشگاه سایمون فریزرSimon Fraser University
دانشگاه شربروکUniversity of Sherbrook
دانشگاه گوئلفUniversity of Guelph
دانشگاه کلگریUniversity of Calgary
دانشگاه اتاواUniversity of Ottawa
دانشگاه تورنتوUniversity of Toronto
دانشگاه ویکتوریاUniversity of Victoria
دانشگاه وسترنWestern University
دانشگاه یورکYork University
دانشگاه واترلوUniversity Waterloo
دانشگاه ساسکاچوانUniversity of Saskatchewan
دانشگاه مانیتوباUniversity of Manitoba

 

بر اساس آخرین گزارش وزارت بهداشت در سال 1400 از این به بعد لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در کانادا هر 2 سال یکبار اعلام خواهد شد.
بر اساس آخرین گزارش وزارت بهداشت در سال 1400 از این به بعد لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در کانادا هر 2 سال یکبار اعلام خواهد شد.

دانشگاه های دولتی هر استان کانادا

کشور کانادا در مجموع دارای 97 دانشگاه می باشد که از این تعداد در حدود 78 دانشگاه دولتی و 19 دانشگاه خصوصی می باشند. بسیاری از برترین دانشگاه های کشور کانادا دانشگاه های دولتی می باشند که دارای شهریه های کمتر با امکانات آموزشی و تحصیلی در سطح عالی می باشند. در ادامه لیست جامع دانشگاه های کانادا دانشگاه های دولتی به تفکیک هر استان ارائه شده است.

دانشگاه های دولتی هر استان کانادا- استان آلبرتا

 

 • دانشگاه آلبرتا University of Alberta
 • دانشگاه کلگری University of Calgary
 • دانشگاه مونت رویال Mount Royal University
 • دانشگاه هنر آلبرتا Alberta University OF the Arts
 • دانشگاه آتاباسکا Athabasca University
 • دانشگاه مک ایوان MacEwan University
 • دانشگاه لت بریج The University of Lethbridge

دانشگاه های دولتی هر استان کانادا- استان انتاریو

 

 • دانشگاه کارلتون Carleton University
 • دانشگاه مک مستر McMaster University
 • دانشگاه رایرسون Ryerson University
 • دانشگاه واترلو University of Waterloo
 • دانشگاه یورک York University
 • دانشگاه براک Brock University
 • دانشگاه لیکهد Lakehead University
 • دانشگاه آلگوما Algoma University
 • دانشگاه کوئینز Queen’s University
 • دانشگاه لورانتین Laurentian University
 • دانشگاه نیپیسینگ Nipissing University
 • دانشگاه گوئلف University of Guelph
 • دانشگاه تورنتو University of Toronto
 • دانشگاه وسترن انتاریو The University of Western Ontario
 • دانشگاه ترینت Trent University
 • دانشگاه نظامی کانادا Royal Military College of Canada
 • دانشگاه فرانسوی انتاریو Université de Ontario français
 • دانشگاه ویلفرد لوریر Wilfrid Laurier University
 • دانشگاه اوتاوا University of Ottawa
 • دانشگاه لورانتین Laurentian University
 • کالج هنر و طراحی انتاریو OCAD University
 • موسسه فناوری دانشگاه انتاریو The Institute of Technology

دانشگاه های دولتی هر استان کانادا- استان بریتیش کلمبیا

 

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا University of Columbia
 • دانشگاه ویکتوریا University of Victoria
 • دانشگاه سایمون فریزر Simon Fraser University
 • دانشگاه کاپیلانو Capilano University
 • دانشگاه پلی تکنیک کوانتل Kwantlen Polytechnic University
 • دانشگاه رویال رودز Royal Roads University
 • دانشگاه تامسپون ریورز Thompson Rivers University
 • دانشگاه جزیره ونکوور Vancouver Island University
 • موسسه عدالت بریتیش کلمبیا Justice Institute of British Columbia
 • دانشگاه فریزر ولی University of The Fraser Valley
 • دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی University of Northern British Columbia

 

دانشگاه های دولتی هر استان کانادا- استان منیتوبا

 

 • دانشگاه مانیتوبا University of Manitoba
 • دانشگاه وینیپگ The University of Winnipeg
 • دانشگاه براندون Brandon University
 • کالج دانشگاهی شمال University College of the North

دانشگاه های دولتی هر استان کانادا- استان کبک

 

 • دانشگاه کبک Université du Québec
 • دانشگاه کبک چیکو تیمی University of Quebec at Chicoutimi
 • دانشگاه کبک ریموسکی University of Quebec at Rimouski
 • دانشگاه کبک تروسی ریویرز University of Quebec at Trosi – Riviera’s
 • دانشگاه کبک آبی تی بیتی تمیسکامینگ University of Quebec, Abitibi – Temiscamingue
 • دانشگاه کنکوردیا Concordia University
 • دانشگاه مک گیل McGill University
 • دانشگاه مونترال Université de Montreal
 • دانشگاه شربروک University of Sherbrook
 • دانشگاه لاوال Laval University
 • موسسه ملی تحقیقات علمی کبک National Institute Scientific Research University of Quebec
 • کالج ملی مدیریت کبک National School of Public

 

دانشگاه های دولتی هر استان کانادا- استان نیوبرانزویک

 

 • دانشگاه سنت توماس Thomas University
 • دانشگاه نیوبرانزویک University of New Brunswick
 • دانشگاه مونت الیسون Mount Allison University
 • دانشگاه مونکتون Universite de Moncton

 

دانشگاه های دولتی هر استان کانادا- استان نوا اسکوشیا

 

 • دانشگاه دالهوزی Dalhousie University
 • دانشگاه کیپ برتون Cape Breton University
 • دانشگاه سنت ماریز Saint Mary’s University
 • دانشگاه سنت آن Universite Sainte – Anne
 • دانشگاه سنت فرانسیس خاویر Francis Xavier University
 • دانشگاه مونت سنت وینسنت Mount Saint Vincent University
 • دانشگاه آکادیا Acadia University

 

 

دانشگاه های دولتی هر استان کانادا- استان ساسکاچوان

 

 • دانشگاه ساسکاچوان University of Saskatchewan
 • دانشگاه رجینا University of Regina

 

دانشگاه های دولتی هر استان کانادا- استان نیوفاندلند و لابرادور

 

 • دانشگاه مموریال نیوفاندلند Memorial University of Newfoundland
 • دانشگاه های دولتی هر استان کانادا- جزیره پرنس ادوارد
 • دانشگاه پرنس ادوارد University of Prince Edward Island

 

دانشگاه های دولتی کشور کانادا در زمره برترین دانشگاه های این کشور می باشند که دارای رتبه های جهانی هستند.

دانشگاه های خصوصی کانادا

تعداد دانشگاه های خصوصی و غیرانتفاعی کانادا در مقایسه با دانشگاه های دولتی کانادا بسیار اندک است. متقاضیان برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی کانادا باید هزینه های تحصیلی و شهریه زیادی بپردازند. بیشتر دانشگاه های خصوصی کانادا در استان های بریتیش کلمبیا، انتاریو و نیوبرانزویک قرار دارند. دانشگاه های خصوصی کانادا به تفکیک هر استان عبارتند از:

دانشگاه های خصوصی کانادا- استان انتاریو

 

 • دانشگاه ردیمر Redeemer University College
 • دانشگاه نیاگارا Niagara University

دانشگاه های خصوصی کانادا- استان بریتیش کلمبیا

 

 • دانشگاه کانادا وست University Canada West
 • دانشگاه ترینیتی وسترن Trinity Western University
 • دانشگاه فرلی دیکنسون Fairleigh Dickinson University
 • موسسه تکنولوژی نیویورک New York Institute of Technology (NYIT)
 • دانشگاه کوئست Quest University

 

دانشگاه های خصوصی کانادا- استان نیوبرانزویک

 

 • دانشگاه فردریکتون University of Fredericton
 • دانشگاه کراندال Crandall University
 • دانشگاه ترینیتی وسترن Trinity Western University

 

 

دانشگاه های بریتیش کلمبیا

استان بریتیش کلمبیا کانادا یکی از بهترین مقاصد مهاجرت تحصیلی برای متقاضیان ایرانی و بین المللی است. بهترین شهرهای دانشجویی این استان و دانشگاه های بریتیش کلمبیا شهرهای ونکوور و ویکتوریا و دانشگاه های این شهرها است. دانشگاه های بریتیش کلمبیا بیش از 150.000 دانشجو را در خود جای داده است. جالب است که نرخ اشتغال و کار فارغ التحصیلان دانشگاه های بریتیش کلمبیا بیش از 85% است. به عبارت بهتر از هر 100 فارغ التحصیل دانشگاه های بریتیش کلمبیا، دانشگاه های ونکوور و دانشگاه های ویکتوریا در حدود 85 نفر بلافاصله پس از فارغ التحصیلی جذب بازار کار و اشتغال کانادا می شوند.

دانشگاه های بریتیش کلمبیا از جمله دانشگاه های ونکوور همواره در لیست دانشگاه های کانادا با رتبه های برتر جهانی می باشند. وجود سیستم آموزشی یکپارچه با کیفیت بالا و اعطای بورسیه های تحصیلی عالی به متقاضیان واجد شرایط و همچنین اعتبار مدرک تحصیلی از ویژگی های برتر دانشگاه های استان بریتیش کلمبیا است. در ادامه رتبه و رنکینگ جهانی دانشگاه های بریتیش کلمبیا بر اساس سیستم رتبه بندی U.S News در سال 2022 ارائه شده است:

 

برترین دانشگاه های بریتیش کلمبیارتبه و رنکینگ کشوریرتبه و رنکینگ جهانی
دانشگاه بریتیش کلمبیا346
دانشگاه سایمون فریزر11313
دانشگاه ویکتوریا13334
دانشگاه رویال رودز441234
دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی461264
دانشگاه تامسون ریورز471277
دانشگاه فریزر ولی561681
دانشگاه ترینیتی وسترن631953
دانشگاه جزیره ونکوور672694
دانشگاه کاپیلانو692804
دانشگاه پلی تکنیک کوانتلن735068
دانشگاه کانادا وست958837
دانشگاه هنر و طراحی امیلی کاررتبه 1 (رشته هنر و طراحی)رتبه 30 (رشته هنر و طراحی)

 

 

از هر 100 فارغ التحصیل دانشگاه های بریتیش کلمبیا، دانشگاه های ونکوور و دانشگاه های ویکتوریا در حدود 85 نفر بلافاصله پس از فارغ التحصیلی جذب بازار کار و اشتغال کانادا می شوند.

دانشگاه های آلبرتا

استان آلبرتا کانادا از مقاصد مهاجرت تحصیلی و شغلی برای متقاضیان ایرانی و بین المللی محسوب می شود. وجود دانشگاه های برتر ملی و بین المللی و همچنین وجود فرصت های شغلی متنوع به دلیل وجود شرکت های بزرگ نفتی و گازی سالانه موجب جذب بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی از سراسر جهان به دانشگاه های این استان می شود.

برترین دانشگاه های آلبرتا در شهرهای دانشجویی ادمونتون، کلگری، لث بریج و رد دیر قرار دارند. از جمله دانشگاه های آلبرتا که دارای رتبه های جهانی است، دانشگاه آلبرتا و کلگری را می توان نام برد. استان آلبرتا دارای جوان ترین درصد جمعیت جوان کانادا است، به طوری که شهر کلگری با میانگین سنی 36 سال جوان ترین شهر آلبرتا است. در ادامه رتبه و رنکینگ جهانی دانشگاه های آلبرتا بر اساس سیستم رتبه بندی U.S News در سال 2022 ارائه شده است:

برترین دانشگاه های آلبرتا کانادارتبه و رنکینگ کشوریرتبه و رنکینگ جهانی
دانشگاه آلبرتا5150
دانشگاه کلگری10169
دانشگاه لث بریج361418
دانشگاه آتاباسکا451528
دانشگاه مونت رویال502046
دانشگاه مک ایوان542182
دانشگاه امبروز824783
دانشگاه کنکوردیا ادمونتون834873
دانشگاه کینگز ادمونتون844875
دانشگاه سنت ماریز کلگری867064
دانشگاه برمن928365
دانشگاه هنر آلبرتا16010187

 

دانشگاه های مانیتوبا

دانشگاه های مانیتوبا از ارزان ترین دانشگاه های کشور کانادا است که دارای هزینه های مقرون به صرفه است. هزینه های زندگی و تحصیل در دانشگاه های مانیتوبا از دیگر استان های کانادا پایین تر است. جالب است فارغ التحصیلان دانشگاه های مانیتوبا که پس از تمام شدن دوره تحصیلی در این استان به کار و اشتغال مشغول می شوند، بیش از 60% شهریه پرداختی دانشگاه را به صورت معاف از مالیات دریافت می کنند.

بهترین شهرهای دانشجویی استان منیتوبا کانادا شهرهای براندون و وینی پگ است. بالغ بر 18.000 دانشجو در دانشگاه های مانیتوبا کانادا در حال تحصیل می باشند. علاوه بر پایین بودن هزینه های تحصیلی و شهریه دانشگاه های مانیتوبا برخورداری از بورسیه ها و اسکالرشیپ ها و کمک هزینه های تحصیلی را می توان به عنوان مزایای تحصیل در دانشگاه های مانیتوبا محسوب کرد.

دانشگاه های مانیتوبا در لیست دانشگاه های کانادا در رتبه های کشوری و جهانی در سطح خوبی قرار دارند. در ادامه رتبه و رنکینگ جهانی دانشگاه های مانیتوبا بر اساس سیستم رتبه بندی U.S News در سال 2022 ارائه شده است:

 

برترین دانشگاه های مانیتوبارتبه و رنکینگ کشوریرتبه و رنکینگ جهانی
دانشگاه مانیتوبا15387
دانشگاه وینیپگ411836
دانشگاه براندون601864
دانشگاه منونایت745003
دانشگاه سن بونیفاس805980

دانشگاه های مانیتوبا از ارزان ترین دانشگاه های کشور کانادا است و هزینه های زندگی و تحصیل در این دانشگاه ها از دیگر استان های کانادا پایین تر است

دانشگاه های کبک

استان کبک کانادا تلفیقی از زندگی مدرن آمریکای شمالی و جذابیت های فرهنگی اروپایی از زیباترین و منحصر به فرد ترین استان های کانادا برای زندگی و تحصیل است. انتخاب دانشگاه های کبک برای متقاضیان دارندگان مدرک زبان فرانسه مزیت تحصیل با هزینه های کمتر در مقایسه با دیگر استان های کانادا را به همراه دارد. می توان گفت تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های کبک در حدود نصف هزینه های تحصیل در همین مقطع در دیگر استان های کانادا مانند استان انتاریو است.

گرچه زبان رسمی استان کبک زبان فرانسه است اما دانشجویان دانشگاه های کبک می توانند از بین دو زبان انگلیسی و فرانسه یکی را برای تحصیل انتخاب کنند.

از بهترین شهرهای دانشجویی استان کبک کانادا می توان به شهرهای مونترال، کبک و لاوال اشاره کرد. در حدود 60.000 دانشجو در دانشگاه های کبک مشغول تحصیل می باشند و هر ساله در حدود 50.000 متقاضی بین المللی تحصیل در دانشگاه های کبک را انتخاب می کنند.

دانشگاه های کبک در لیست جامع دانشگاه های کانادا و فهرست بهترین دانشگاه های کانادا در رتبه های برتر قرار دارند. در ادامه رتبه و رنکینگ جهانی دانشگاه های کبک بر اساس سیستم رتبه بندی U.S News در سال 2022 ارائه شده است:

 

برترین دانشگاه های کبکرتبه و رنکینگ کشوریرتبه و رنکینگ جهانی
دانشگاه مک گیل351
دانشگاه مونترال6151
دانشگاه لاوال14354
دانشگاه کنکوردیا21657
دانشگاه کبک23696
دانشگاه شربروک24804
کالج تجاری مونترال HIC32863
دانشگاه کبک چیکو تیمی35993
دانشگاه تلوک371068
دانشگاه پلی تکنیک مونترال391124
دانشگاه تکنولوژی ETS401152
دانشگاه ترویس ریورز581690
دانشگاه بیشاپ621949
دانشگاه ریموسکی کبک692490
دانشگاه کبک اوتاوایس712978

کالج های کانادا

کالج های کانادا در اصطلاح موسسه های آموزشی هستند که در مقایسه با دانشگاه ها کوچک تر و با تنوع رشته کمتر و دارای مدت تحصیل کمتر و در حدود یک تا 3 سال می باشند. بیشتر کالج های کانادا دارای رشته های هنری، فنی و حرفه ای و علمی هستند و هدف از آموزش در این کالج ها آماده سازی برای ورود به بازار کار کانادا می باشد.

می توان گفت مدرک کالج های کانادا در حکم مدرک فنی و حرفه ای ایران است که نه تنها دانش و علم در یک حوزه خاص بلکه مهارت و کارآموزی را نیز به متقاضیان آموزش می دهند. از مزایای تحصیل در کالج های کانادا می توان به ارائه مدرک زبان با نمره کمتر در مقایسه با دانشگاه، هزینه های تحصیلی کمتر، امکان اخذ مجوز کار دانشجویی پاره-وقت و کار تا 20 ساعت در هفته و امکان کار و اشتغال پس از فارغ التحصیلی را نام برد.

از بهترین کالج های کانادا، کالج های ونکوور، کالج های تورنتو، کالج های مانیتوبا و کالج های کبک را می توان نام برد. در ادامه برخی از بهترین کالج های کانادا در لیست جامع دانشگاه های کانادا ارائه شده است:

 

 • کالج سنتنیال تورنتو
 • کالج هنر و طراحی انتاریو
 • کالج جورج براون
 • کالج سنکا
 • کالج اوکاناگان
 • کالج هامبر
 • کالج موهاک
 • کالج لینگارد
 • کالج دورهام
 • کالج رد ریور
 • کالج کانستوگا
 • کالج فلمینگ
 • کالج کموسان
 • کالج سلکرک
 • کالج داگلاس
 • کالج کمبرین

 

مدرک کالج های کانادا در حکم مدرک فنی و حرفه ای ایران است که نه تنها دانش و علم در یک حوزه خاص بلکه مهارت و کارآموزی را نیز به متقاضیان آموزش می دهند.

ارزان ترین دانشگاه های کشور کانادا

کشور کانادا بنا به برخی دلایل مهم از بهترین مقاصد تحصیلی برای متقاضیان بین المللی و ایرانی است. از مهم ترین این دلایل می توان به مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیلی در مقایسه با دیگر کشورهای انگلیسی زبان مانند انگلستان، آمریکا و استرالیا اشاره کرد. البته هزینه های تحصیلی مقرون به صرفه به معنای تحصیلات بدون کیفیت و مدرک تحصیلی نامعتبر نیست.

در واقع متقاضیان با تحصیل در ارزان ترین دانشگاه های کانادا مدرک تحصیلی معتبر نیز دریافت می کنند. ارزان ترین دانشگاه های کانادا دارای امکانات تحصیلی و آموزشی همانند دیگر دانشگاه های برتر این کشور است و تفاوتی در نحوه آموزش و تدریس با دیگر دانشگاه های کشور کانادا وجود ندارد.

علاوه بر مزایای مهم تحصیل در ارزان ترین دانشگاه های کانادا متقاضیان می توانند از بورسیه های تحصیلی این دانشگاه ها برخوردار شوند و بخش زیادی از هزینه های تحصیل و اقامت در کانادا را تامین کنند. در ادامه لیست دانشگاه های کانادا در مقاله لیست جامع دانشگاه های کانادا برخی از ارزان ترین دانشگاه های کانادا ارائه شده است:

 

ارزان ترین دانشگاه های کشور کانادامیانگین شهریه مقطع کارشناسی/لیسانسمیانگین شهریه مقطع کارشناسی ارشد/ فوق لیسانس
دانشگاه براندون8.000 دلار کانادا6.000 دلار کانادا
دانشگاه مینونیت9.600 دلار کانادا5.600 دلار کانادا
دانشگاه مموریال نیوفاندلند11.500 دلار کانادا5000 دلار کانادا
دانشگاه سایمون فریزر11.500 دلار کانادا2.500 دلار کانادا
دانشگاه ساسکاچوان19.000 دلار کانادا7.500 دلار کانادا
دانشگاه جزیره پرنس ادوارد12.000 دلار کانادا8.000 دلار کانادا
دانشگاه نیوبرانزویک14.000 دلار کانادا10.000 دلار کانادا
دانشگاه وینیپگ13.000 دلار کانادا12.000 دلار کانادا
دانشگاه مونت رویال15.000 دلار کانادا
دانشگاه دالهوزی22.500 دلار کانادا9.500 دلار کانادا

 

راحت ترین دانشگاه کانادا برای پذیرش

برای بررسی راحت ترین دانشگاه کانادا برای پذیرش تحصیلی در ابتدا باید نرخ پذیرش را بدانیم. نرخ پذیرش میزان پذیرش دانشجویان در دانشگاه های کشور کانادا است که با تقسیم تعداد کل متقاضیان تحصیلی بر تعداد کل متقاضیان تایید شده به دست می آید. در واقع درصد متقاضیانی که موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه شده اند در مقایسه با کل متقاضیانی که برای پذیرش تحصیلی آن دانشگاه درخواست داده اند، را نرخ پذیرش تحصیلی می نامند.

گرچه بالا بودن نرخ پذیرش و راحت بودن پذیرش برخی از دانشگاه های کشور کانادا به پایین بودن کیفیت دانشگاه ها ارتباطی ندارد و بیشتر به سیاست های کلی هر دانشگاه مربوط است.

اما از راحت ترین دانشگاه کانادا برای پذیرش تحصیلی دانشگاه دانشگاه براندون Brandon University را می توان نام برد. از دیگر راحت ترین دانشگاه کانادا برای پذیرش تحصیلی دانشگاه های زیر را می توان نام برد:

 

راحت ترین دانشگاه کانادا برای پذیرشنرخ پذیرش تحصیلی
دانشگاه لث بریج University of Lethbridge93%
دانشگاه ویلفرد لوریر Wilfrid Laurier University89%
دانشگاه لیکهد  Lakehead University82%
دانشگاه رایرسون Ryerson University80%
دانشگاه نیوبرانزویک University of New Brunswick74%
دانشگاه گوئلف  University of Guelph70%
دانشگاه کنکوردیا Concordia University66%
دانشگاه سایمون فریزر Simon Fraser University63%
دانشگاه ویکتوریا University of Victoria63%
کالج مدیریت تورنتو Toronto School of Management60%
دانشگاه مک مستر McMaster University59%
دانشگاه آلبرتا Alberta University58%
دانشگاه ساسکاچوان University of Saskatchewan55%
دانشگاه واترلو University of Waterloo53%
دانشگاه بریتیش کلمبیا University of British Columbia52%

 

سخن پایانی

در این مقاله لیست جامع دانشگاه های کانادا، لیست بهترین دانشگاه های  کانادا و لیست ارزان ترین دانشگاه های کشور کانادا به طور دقیق مورد بررسی قرار گرفت.

علاوه بر این اطلاعات لازم در مورد دانشگاه های تورنتو، دانشگاه های بریتیش کلمبیا، دانشگاه های آلبرتا، دانشگاه های مانیتوبا، دانشگاه های کبک و دانشگاه های برتر کانادا نیز ارائه شد. اگر از رنکینگ دانشگاه های کشور کانادا و دانشگاه های دولتی هر استان کانادا اطلاعی ندارید، مطالعه این مقاله لیست جامع دانشگاه های کانادا برای شما بسیار سودمند است.

نکات مهم این مقاله در مورد بهترین دانشگاه های کانادا است که مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد با آگاهی کامل از این شرایط و برخورداری از دانش روز بهترین راهنمایی ها را ارائه داده اند.

حتی اگر دارای تمکن مالی کافی نیستید، نگران نباشید! کارشناسان مهاجرتی موسسه ما بهترین روش برای تحصیل در راحت ترین دانشگاه کانادا برای پذیرش تحصیلی را به شما ارائه می دهند.

گرچه مطالب این مقاله بر اساس آخرین قوانین مهاجرتی نوشته شده است اما با گذشت زمان و تغییر قوانین ممکن است تغییر کند.

بدون شک بسیاری از متقاضیان بدون مشاوره های مهاجرتی و بدون کمک از کارشناسان موسسه های مهاجرتی قادر به ارائه درخواست و ارسال مدارک لازم برای مهاجرت به کانادا می باشند، اما کمک از مشاوران و کارشناسان ماهر موجب آشنایی با شرایط تحصیل در کالج های کانادا و دانشگاه های خصوصی کانادا می شود.

اگر از شرایط تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در کانادا و شرایط تحصیل در کشور کانادا آگاه نیستید، می توانید سوال های خود را در بخش دیدگاه این مقاله مطرح کنید تا کارشناسان و مشاوران مهاجرتی مطلع و باتجربه و آگاه از آخرین قوانین مهاجرتی به آن ها پاسخ دهند.

مشاوران و کارشناسان ارشد موسسه مهاجرتی میرداماد دارای تخصص کاری و آگاه از آخرین قوانین مهاجرتی هستند. این مشاوران همه تلاش خود را به کار می بندند تا شرایط لازم برای اخذ ویزای اقامت تحصیلی کانادا را برای متقاضیان فراهم کنند.

سوالات متداول در مورد لیست جامع دانشگاه های کانادا

 1. اهمیت تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در کانادا چیست؟

برای متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه های کشور کانادا و بازگشت به کشور ایران پس از تمام شدن دوره تحصیلی خود را دارند، مورد تایید بودن دانشگاه های کشور کانادا از لحاظ وزارت بهداشت ایران حائز اهمیت فراوانی است. در واقع متقاضیانی مجوز کار و طبابت و یا ادامه تحصیل در ایران را خواهند داشت که از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در کانادا فارغ التحصیل شده باشند. وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران هر سال لیست جامع دانشگاه های کانادا که مورد تایید این دو وزارت خانه می باشند را هر سال اعلام می کنند. اما بر اساس آخرین گزارش وزارت بهداشت در سال 1400 از این به بعد لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در کانادا هر 2 سال یکبار اعلام خواهند شد.

 1. مدرک کالج های کانادا معادل کدام مدرک در ایران است؟

مدرک کالج های کانادا در حکم مدرک فنی و حرفه ای ایران است که نه تنها دانش و علم در یک حوزه خاص بلکه مهارت و کارآموزی را نیز به متقاضیان آموزش می دهد. از مزایای تحصیل در کالج های کانادا می توان به ارائه مدرک زبان با نمره کمتر در مقایسه با دانشگاه، هزینه های تحصیلی کمتر، امکان اخذ مجوز کار دانشجویی پاره-وقت و کار تا 20 ساعت در هفته و امکان کار و اشتغال پس از فارغ التحصیلی را نام برد. از بهترین کالج های کانادا، کالج های ونکوور، کالج های تورنتو، کالج های مانیتوبا و کالج های کبک را می توان نام برد.

 1. هزینه های تحصیل در دانشگاه های تورنتو چقدر است؟

دانشگاه های یورک و رایرسون و دانشگاه تورنتو از بهترین دانشگاه های  کانادا و دانشگاه های تورنتو محسوب می شوند. هزینه های تحصیل در دانشگاه یورک برای مقطع کارشناسی سالانه از حدود 16.983 دلار کانادا و برای مقطع کارشناسی ارشد سالانه از حدود 19.298 دلار کانادا می باشد. هزینه های تحصیل در دانشگاه رایرسون برای مقطع کارشناسی سالانه از حدود 23.000 دلار کانادا و برای مقطع کارشناسی ارشد سالانه از حدود 20.000 دلار کانادا است.

 1. اهمیت دانشگاه های بریتیش کلمبیا از چه لحاظ است؟

استان بریتیش کلمبیا کانادا یکی از بهترین مقاصد مهاجرت تحصیلی برای متقاضیان ایرانی و بین المللی است. بهترین شهرهای دانشجویی این استان و دانشگاه های بریتیش کلمبیا شهرهای ونکوور و ویکتوریا و دانشگاه های این شهرها است. دانشگاه های بریتیش کلمبیا بیش از 150.000 دانشجو را در خود جای داده است. جالب است که نرخ اشتغال و کار فارغ التحصیلان دانشگاه های بریتیش کلمبیا بیش از 85% است. به عبارت بهتر از هر 100 فارغ التحصیل دانشگاه های بریتیش کلمبیا، دانشگاه های ونکوور و دانشگاه های ویکتوریا در حدود 85 نفر بلافاصله پس از فارغ التحصیلی جذب بازار کار و اشتغال کانادا می شوند.

 1. راحت ترین دانشگاه کانادا برای پذیرش کدام است؟

درصد متقاضیانی که موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه شده اند در مقایسه با کل متقاضیانی که برای پذیرش تحصیلی آن دانشگاه درخواست داده اند، را نرخ پذیرش تحصیلی می نامند. گرچه بالا بودن نرخ پذیرش و راحت بودن پذیرش برخی از دانشگاه های کانادا به پایین بودن کیفیت دانشگاه ها ارتباطی ندارد و بیشتر به سیاست های کلی هر دانشگاه مربوط است. از راحت ترین دانشگاه کانادا برای پذیرش تحصیلی دانشگاه دانشگاه براندون Brandon University را می توان نام برد.

اخبار های مرتبط